REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Trump: USA są gotowe uderzyć ponownie

551

Prezydent Donald Trump ostrzegł rząd Syrii poprzez amerykańską ambasador przy ONZ – Nikki Haley, że USA są gotowe ponownie uderzyć, jeśli dokona on “nowych ataków chemicznych”.

Haley podczas wczorajszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych powiedziała:

– Rozmawiałam dziś rano z prezydentem, a on powiedział: “Jeśli syryjski reżim ponownie użyje tego trującego gazu, Stany Zjednoczone są gotowe”.

Reklama / Advertisement

Słowa, których użyła to “locked and loaded”, gdzie ‘locked’ odnosi się do zablokowania magazynka z nabojami w pistolecie a “loaded” do załadowania amunicji do komory pistoletu. Określenie to pierwotnie użyte przez Johna Wayne’a w “Piaskach Iwo Jimy” weszło do języka potocznego i wyraża niezłomność, odwagę i inne silne cechy charakteru.

– Nie możemy stać z boku i pozwolić Rosjanom niszczyć każdą międzynarodową normę i pozwalać na użycie broni chemicznej i pozostawiać to bez odpowiedzi – powiedziała Haley.

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła rosyjski wniosek o potępienie ataków Stanów Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii na cele w Syrii. Rosyjski projekt rezolucji wzywający do powstrzymania agresji przeciwko Syrii został odrzucony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ z powodu braku wystarczającego poparcia w trakcie głosowania. Został poparty tylko przez Rosję, Chiny i Boliwię.

Reklama / Advertisement

Projekt wezwał USA i ich sojuszników do “natychmiastowego i bezzwłocznego zaprzestania agresji wobec Syryjskiej Republiki Arabskiej” i powstrzymania się od dalszych agresywnych działań z naruszeniem prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych”. W odrzuconym dokumencie wskazano także, że agresja “miała miejsce w momencie, gdy zespół Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej właśnie rozpoczął prace nad gromadzeniem dowodów na domniemane użycie broni chemicznej w Doumie”.

za: bbc.com

Reklama / Advertisement