REKLAMA

Reklama

Trump ostrzega: Zrujnuję Turcję ekonomicznie, jeśli uderzy na Kurdów!

1076

Prezydent Donald Trump zapowiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone “zdewastują Turcję ekonomicznie”, jeśli sprzymierzony z NATO kraj zaatakuje Kurdów w regionie.

– Rosja, Iran i Syria są największymi beneficjentami długotrwałej walki USA z Państwem Islamskim, my też na tym korzystamy, ale teraz jest czas, aby naszych żołnierzy sprowadzić do domu. Stop wojnom bez końca! – napisał na Twitterze Trump. – Zrujnuję Turcję ekonomicznie, jeśli uderzy na Kurdów.

REKLAMA

Dodał jednak: – Podobnie, nie chcę, aby Kurdowie sprowokowali Turcję.

Kurdowie stanowią znaczącą mniejszość narodową w Turcji (około 15 mln). W Turcji po upadku kolejnego powstania kurdyjskiego w 1932 r. część Kurdów przesiedlono na zachodnie tereny kraju, zabroniono posługiwania się językiem kurdyjskim, zmieniano imiona kurdyjskie na tureckie, zaś użycie słowa „Kurd” lub „kurdyjski” karano sądownie. Kurdów określano jako „Turków Górskich”, zamieszkiwany przez nich region nazywano „Turcją Wschodnią”. W latach 70. XX wieku duże wpływy wśród tureckich Kurdów uzyskała maoistowska Partia Pracujących Kurdystanu z Abdullahem Öcalanem na czele, która dąży do powstania niepodległego Kurdystanu o ustroju komunistycznym. Partyzanci kurdyjscy rozpoczęli walkę z Turcją w 1984 r., jednak ich akcje zbrojne w walce o utworzenie własnego państwa i własne szkolnictwo nic nie osiągnęły.

Reklama

Interwencja turecka w Syrii motywowana jest właśnie walką z siłami kurdyjskimi, które Turcy uważają za organizacje terrorystyczne. Kurdowie stanowili znaczącą siłę w walkach z Państwem Islamskim i byli wspomagani przez USA.

 

Siły tureckie uderzyły na Kurdów w Syrii: “Trudna sytuacja, państwo NATO walczy z oddziałami wspieranymi przez USA” [WIDEO]

Reklama

Reklama

REKLAMA