REKLAMA

REKLAMA

Trump: “Nie chcę zabijać 10 milionów ludzi, ale mógłbym wygrać w tydzień wojnę w Afganistanie”

2709

Prezydent Trump ogłosił dzisiaj, że mógłby łatwo zakończyć wojnę w Afganistanie, niszcząc cały kraj, ale spowodowałoby to 10 milionów zgonów.

– Jesteśmy jak policjanci. Nie walczymy na wojnie. Gdybyśmy chcieli stoczyć wojnę w Afganistanie i wygrać, mógłbym wygrać tę wojnę w ciągu tygodnia – powiedział reporterom w Gabinecie Owalnym Białego Domu podczas spotkania z premierem Pakistanu, Imranem Khanem. – Po prostu nie chcę zabijać 10 milionów ludzi.

REKLAMA

Populacja Afganistanu wynosi około 35 milionów.

– Gdybyśmy chcieli, moglibyśmy wygrać tę wojnę. Mam plan, który wygrałby tę wojnę w bardzo krótkim czasie – powiedział Trump, dodając: – Nie walczyliśmy. Budowaliśmy stacje benzynowe. Odbudowywaliśmy szkoły. Stany Zjednoczone, nie musiały tego robić. To oni powinni to sami zrobić.

Wobec amerykańskich zapowiedzi zakończenia interwencji zbrojnej, odradzają się od pewnego czasu wpływy Talibanu w Afganistanie. 18 lat po wybuchu wojny, która położyła kres ich reżimowi, Stany Zjednoczone ogłosiły wycofanie swoich wojsk, których łącznie z innymi zachodnimi jest ok. 14 tysięcy.

REKLAMA

Talibowie (Taliban) to fundamentalistyczne, sunnickie ugrupowanie islamskie, powstałe we wrześniu 1994 r. w Kandaharze w Afganistanie. Pierwsi z nich byli słuchaczami w pakistańskich szkołach koranicznych, a reprezentowali skrajny fundamentalizm islamski. Ich celem było stworzenie państwa islamskiego opartego na twardym prawie szariatu. Przywódcą talibów był szejk Mohammed Omar, brał on wcześniej udział w wojnie sowiecko-afgańskiej. Talibowie charakteryzowali się noszeniem czarnych turbanów (dlatego tak też niekiedy ich określano) i białej odzieży. Stali się poważną siłą polityczną, kontrolując znaczną część kraju (u szczytu potęgi 90 %). Na kontrolowanych przez siebie terenach talibowie wprowadzili surowe prawo, oparte na najbardziej rygorystycznych interpretacjach szariatu.

za: news.yahoo.com

REKLAMA