Trump: “Nie chcę zabijać 10 milionów ludzi, ale mógłbym wygrać w tydzień wojnę w Afganistanie”

Prezydent Trump ogłosił dzisiaj, że mógłby łatwo zakończyć wojnę w Afganistanie, niszcząc cały kraj, ale spowodowałoby to 10 milionów zgonów.

– Jesteśmy jak policjanci. Nie walczymy na wojnie. Gdybyśmy chcieli stoczyć wojnę w Afganistanie i wygrać, mógłbym wygrać tę wojnę w ciągu tygodnia – powiedział reporterom w Gabinecie Owalnym Białego Domu podczas spotkania z premierem Pakistanu, Imranem Khanem. – Po prostu nie chcę zabijać 10 milionów ludzi.

REKLAMA/Advertisement

Populacja Afganistanu wynosi około 35 milionów.

– Gdybyśmy chcieli, moglibyśmy wygrać tę wojnę. Mam plan, który wygrałby tę wojnę w bardzo krótkim czasie – powiedział Trump, dodając: – Nie walczyliśmy. Budowaliśmy stacje benzynowe. Odbudowywaliśmy szkoły. Stany Zjednoczone, nie musiały tego robić. To oni powinni to sami zrobić.

REKLAMA/Advertisement

Wobec amerykańskich zapowiedzi zakończenia interwencji zbrojnej, odradzają się od pewnego czasu wpływy Talibanu w Afganistanie. 18 lat po wybuchu wojny, która położyła kres ich reżimowi, Stany Zjednoczone ogłosiły wycofanie swoich wojsk, których łącznie z innymi zachodnimi jest ok. 14 tysięcy.

Talibowie (Taliban) to fundamentalistyczne, sunnickie ugrupowanie islamskie, powstałe we wrześniu 1994 r. w Kandaharze w Afganistanie. Pierwsi z nich byli słuchaczami w pakistańskich szkołach koranicznych, a reprezentowali skrajny fundamentalizm islamski. Ich celem było stworzenie państwa islamskiego opartego na twardym prawie szariatu. Przywódcą talibów był szejk Mohammed Omar, brał on wcześniej udział w wojnie sowiecko-afgańskiej. Talibowie charakteryzowali się noszeniem czarnych turbanów (dlatego tak też niekiedy ich określano) i białej odzieży. Stali się poważną siłą polityczną, kontrolując znaczną część kraju (u szczytu potęgi 90 %). Na kontrolowanych przez siebie terenach talibowie wprowadzili surowe prawo, oparte na najbardziej rygorystycznych interpretacjach szariatu.

REKLAMA/Advertisement

za: news.yahoo.com