Trump do mieszkańców Iranu: Byłem po waszej stronie od początku [WIDEO]

– Do odważnych, cierpiących mieszkańców Iranu: byłem po waszej stronie od początku mojej prezydentury i nadal będę was wspierać – napisał w sobotę na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

– Nie może być kolejnej masakry pokojowych demonstrantów. Świat patrzy – ostrzegał Trump nawiązując do protestów, jakie miały miejsce w listopadzie i grudniu, a zostały stłumione przez władze w Teheranie. Demonstrujący byli oburzeni wówczas wzrostem cen paliwa o 50 %.

REKLAMA/Advertisement

Obecnie, jak donosi Reuters, w kilku ważnych miastach Iranu, w tym samym Teheranie miały miejsce protesty po tym jak władze okłamywały społeczeństwo ws. zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego, który startował z lotniska w stolicy Iranu. Protestujący chcieli ustąpienia najwyższych władz, na czele z ajatollahem Chameneim. Pikieta, w której uczestniczyło ok. 1000 osób została rozpędzona przez policję, która użyła gazu łzawiącego.

REKLAMA/Advertisement

W czasie wiecu na ponad godzinę został zatrzymany ambasador Wielkiej Brytanii w Teheranie. MSZ w Londynie potępiło ten akt naruszenia nietykalności swojego przedstawiciela dyplomatycznego. Irańskie władze twierdzą, że dyplomata organizował antyrządowe protesty.