REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Trudno w to uwierzyć, ale liczba katolików rośnie! Niestety, nie w Europie …

665

Według Rocznika Papieskiego (Annuario Pontificio 2018) oraz Rocznika Statystycznego Kościoła (Annuarium Statisticum Ecclesiae 2016) liczba wiernych Kościoła Katolickiego w niewielkim stopniu, ale wzrosła. Kościół na całym świecie liczy około 1,3 miliarda wiernych.

Opublikowane ostatnio dane obejmują 2016 rok i poprzedzające go sześć lat. Według nich liczba wiernych wzrosła o 1,1 proc., jednakże wzrost ten był niższy niż w poprzednich latach. Kościół rozkwita w Afryce, gdzie mieszka aż 17,6 proc. wszystkich wiernych. W 2010 roku było ich 185 milionów, a w ciągu zaledwie 6 lat liczba ta wzrosła o prawie 1/4 (23,2 proc.) i wynosi już więcej niż 228 milionów. Najwięcej katolików jest w Nigerii i Demokratycznej Republice Konga.

Obie Ameryki zamieszkuje prawie połowa wiernych Kościoła Katolickiego (48,6 proc), a krajami z ich największym odsetkiem są Meksyk i Brazylia. Z kolei w Azji na Filipinach żyje 85 milionów katolików, a 22 miliony zamieszkuje Indie.

Reklama / Advertisement

Niestety, Europa wypada blado w porównaniu z krajami Trzeciego Świata; co prawda mieszka tu 22 proc. wszystkich katolików, ale panuje negatywny trend objawiający się spadkiem powołań kapłańskich, zakonnych i coraz mniejszą liczbą seminarzystów. Podobna sytuacja ma miejsce w Ameryce Północnej.

Opublikowane przez Watykan dane mówią też o stanie liczbowym duchowieństwa. Na całym świecie jest ponad 5 350 biskupów, 415 tys. księży (67,9 proc. to kapłani diecezjalni, a 32,1 proc. zakonni) oraz 46 tys. stałych diakonów. Do tego trzeba odnotować 659 tys. sióstr zakonnych, których liczba spada w zatrważającym tempie i zmalała aż o 9 proc.

za: tvp.info

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement