REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Transportery opancerzone, areszty domowe, sądy doraźne przeciw “żółtym kamizelkom”. Szykuje się najgorętszy do tej pory weekend.

1580

Policja może w najbliższą sobotę (na ten dzień “żółte kamizelki” zapowiedziały kolejne protesty, przede wszystkim w stolicy) użyć pojazdów opancerzonych VBRG, szczególnie do usuwania barykad – informuje “Le Parisien”. Ostateczną decyzję po wczorajszej dyskusji na ten temat podejmie premier Édouard Philippe.

VBRG (Véhicule blindé à roues de la Gendarmerie) to skrót używany dla pojazdów Berliet VXB-170. Wyprodukowano ich zaledwie niecałych 200, z czego 80 wykorzystuje francuska Żandarmeria Narodowa.

Według informacji “Le Parisien”, prefektura policji w Paryżu utworzy ośrodek sądowniczy, który będzie w stanie rozpatrywać sprawy karne z zastosowaniem skróconej procedury, mogąc w krótkim czasie osądzić od 600 do 800 aresztowań.

Reklama / Advertisement

Na podstawie przyjętego w listopadzie ub.r. prawa antyterrorystycznego, prokurator Paryża może zezwalać na kontrolę tożsamości i bagażu w określonych miejscach i na określony czas (głównie stacje kolejowe i metro). Prefekt policji może zdecydować o wprowadzeniu indywidualnych środków kontroli administracyjnej i nadzoru dla osób, których “zachowanie stanowi zagrożenie” dla bezpieczeństwa państwa. Odpowiednik “areszt domowy” w stanie wyjątkowym. Dziennik wymienia tu areszt domowy.

Zgodnie z ww. przepisami antyterrorystycznymi, minister spraw wewnętrznych może, po poinformowaniu właściwego terytorialnie prokuratora umieścić w areszcie domowym osobę, wobec której istnieją poważne powody, by sądzić, że jej zachowanie stanowi zagrożenie o szczególnej wadze dla bezpieczeństwa publicznego i porządku publicznego. Może ona zostać zobowiązana, by nie poruszać się poza określonym obszarem, okresowo zgłaszać się na posterunku policji lub żandarmerii i informować o miejscu zamieszkania i każdej jego zmianie. Decyzja taka jednorazowo może być podjęta na maksymalnie na trzy miesiące od powiadomienia o decyzji ministra. Można ją odnowić.

za: leparisien.fr

Reklama / Advertisement

Francja: Związki zawodowe wzywają 700 tys. zawodowych kierowców do rozpoczęcia strajku

Reklama / Advertisement