REKLAMA

REKLAMA

Traktat Wersalski ukoronował wykonywaną przez lata pracę [WIDEO]

245

W ubiegłym tygodniu przypadała 100. rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego, który był pierwszym dokumentem międzynarodowym uznającym niepodległą Polskę, który też przywracał tej Polsce po wejściu w życie w Bydgoszcz. Na zorganizowanej przez Portal Kujawski przed tygodniem konferencji dr Monika Opioła-Cegiełka wygłosiła prelekcje pt. ,,’Żyjemy w tych czasach gdzie nie pora na żal’. Ignacy Jan Paderewski o znękanej Ojczyźnie „.

W wygłoszonej jeszcze wcześniej prelekcji dr Sławomir Łaniecki mówił z kolei o znaczącym wpływie na ustalenia Traktatu Wersalskiego, jaki przyniósł sukces Powstania Wielkopolskiego. Więcej o tym tutaj – “Sukces Powstania Wielkopolskiego miał niebagatelny wpływ na rozstrzygnięcia konferencji pokojowej”.

Utworzenie niepodległej Polski z dostępem do morza, był to postulat wygłoszony już na początku 1918 roku przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona, w ramach tzw. 14 punktów Wilsona dla pokoju. Duży wpływ na amerykańskiego prezydenta miał Ignacy Jan Paderewski.

REKLAMA

– Nie byłoby tego punktu o Polsce, gdyby nie działalność Ignacego Jana Paderewskiego w Stanach Zjednoczonych – mówiła dr Monika Opioła-Cegiełka. – Dość dobra pozycja Polski na konferencji pokojowej w Paryżu, to również zasługa wieloletniej działalności Komitetu Narodowego Polskiego, na czele którego stał Roman Dmowski, w który zaangażowany był także Paderewski.

– Roman Dmowski niezależnie jak wielkiego formatu był politykiem, to był osobą, której poglądy nie wszystkim się podobały, natomiast Paderewski poprzez swoją klasę i sposób bycia łagodził to, chociażby w kontaktach z Wielką Brytanią – wyjaśniała dr Opioła-Cegiełka. – Siłę reprezentacji Polski na konferencji pokojowej pokazuje chociażby to, że mieliśmy dwóch przedstawicieli. To jest też taki przykład wielkiego szacunku, że aż dwie osoby mogły stanowić o naszej reprezentacji.

REKLAMA

Prelegentka przyznała, że Paderewski w poglądach wzorował się na Dmowskim.

– Poglądy osobiste Paderewskiego były zdecydowanie bliskie Dmowskiego. Nie była to postać odseparowana od Dmowskiego, ale w polityce znaleźli nić porozumienia – tłumaczyła.

Cały program konferencji w 100. rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego:

REKLAMA

– dr Sławomir Łaniecki – “Powstanie Wielkopolskie – Traktat Wersalski, a Bydgoszcz”.

– dr Monika Opioła-Cegiełka – ,,Żyjemy w tych czasach gdzie nie pora na żal”. Ignacy Jan Paderewski o znękanej Ojczyźnie”.

– dr Stefan Pastuszewski – “Społeczeństwo Bydgoszczy, a Traktat Wersalski”.

REKLAMA

Za pomoc w przygotowaniu materiału orgnizatorzy dziękują Urzędowi Miasta Bydgoszczy, dziękujemy także Towarzystwu Pamięci Powstania Wielkopolskiego za uświetnienie obchodów.

Łukasz Religa

za: portalkujawski.pl