“Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy o polskiej historii kolonializmu i antysemityzmu” – członek Akademii Szwedzkiej

– Polska literatura lśni wielkim blaskiem na świecie. 7 nagród. Literatura bardzo poetycka i wszechogarniająca. Polska, rozdroże Europy, być może nawet jej serce – Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci – powiedział Per Wästberg z Akademii Szwedzkiej, która od 1901 r. przyznaje Literacką Nagrodę Nobla, w laudacji na cześć laureatki za rok 2019.

Szwed wyróżnił szczególnie “Księgi Jakubowe”, które określił jako “największe dzieło” pisarki. “Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych” – to powieść historyczna, której akcja ma miejsce w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVIII wieku i osnuta jest na motywach życia i działalności Jakuba Lejbowicza Franka, który ogłosił się Mesjaszem i doprowadził do powstania w łonie judaizmu heretyckiej sekty frankistów.

– Przyszłe pokolenia będą sięgać po owe tysiącstronicowe arcydzieło autorstwa Tokarczuk i odkrywać w nim nowe bogactwo, którego dziś jeszcze wystarczająco nie dostrzegamy. Widzę, jak Alfred Nobel kiwa z uznaniem głową w swoim niebie – stwierdził.

Wästberg jest pisarzem, członkiem Akademii Szwedzkiej od 1997 r. Od 1953 r. jest współpracownikiem szwedzkiego dziennika “Dagens Nyheter”, którego był redaktorem naczelnym w latach 1976-1982.

– Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów – to wcześniejsza wypowiedź lauretki, do której nawiązał Szwed.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

REKLAMA/Advertisement

Jakub Frank i frankiści: dzieje XVIII-wiecznej sekty

za: tvp.info