Timmermans ostrzega Polskę i inne kraje: Jeżeli dalej będziecie odmawiać przyjmowania migrantów, wrócą granice

– Jeżeli kraje Europy Wschodniej nadal będą odmawiały solidarności w kwestii migracji (tj. relokacji migrantów – przyp. red.), granice wewnętrzne w UE mogą wrócić wcześniej czy póżniej – powiedział podczas wczorajszej dyskusji w Parlamencie Europejskim z udziałem kandydatów na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej Frans Timmermans, wysuwany na to stanowisko przez Partię Europejskich Socjalistów.

Uczetniczyli w niej również pozostali kandydaci: Jan Zahradil z Porozumienia Konserwatystów i Reformatorów, Manfred Weber z Europejskiej Partii Ludowej, Nico Cue z Lewicy Europejskiej, Margrete Vestager z Porozumienia Liberałów i Demokratów, Ska Keller z Zielonych.

REKLAMA/Advertisement

Timmermans powiedział, że rezygnacja z układu Schengen odbyłaby się ze szkodą dla każdego obywatela w Europie.

– Musimy temu zapobiec, potrzebujemy solidarności. Solidarność nie dotyczy tylko rzeczy, które się podobają, ale także rzeczy, które się nie podobają – dodał.

REKLAMA/Advertisement

Zapytany o migrację Timmermans powiedział, że za każdym razem, gdy ktoś umiera na Morzu Śródziemnym, Europa traci część swojej duszy.

– Tracimy to, kim jesteśmy, nie rozwiązując tego problemu. Kiedy na Morzu Śródziemnym są ludzie, musimy zająć się tymi ludźmi i nie należy nakładać kar na rybaków lub ludzi na łodziach, którzy ratują tych ludzi, jak robi to włoski rząd – przekonywał.

za: europarl.europa.eu

 

Bąkiewicz: Chcemy ustawy przeciwko Act 447 [WIDEO]

REKLAMA/Advertisement