REKLAMA

REKLAMA

“The Sunday Times”: Fundacja Otwarty Dialog, Kozłowska i Kramek zaangażowani w proces prania “brudnych” pieniędzy

660

Fundacja Otwarty Dialog (Open Dialog Foundation, ODF), ściśle związana z kazachskim oligarchą Muchtarem Abliazowem, w ostatnich latach wzbudziła wiele spekulacji na temat jej kwestii finansowych.

Wczorajszy niedzielny dodatek do “The Times” czyli “The Sunday Times” w artykule “An Edinburgh flat, a human rights activist and the oligarchs’ ‘dirty money’’”, pisze że ​​szkockie firmy były wykorzystywane do prania gotówki za pośrednictwem ODF, prowadzonej przez wydaloną z Polski Ludmiłę Kozłowską, w celu sfinansowania tajnej kampanii lobbingowej w imieniu Abliazowa i Wiaczesława Platona – mołdawskiego biznesmena, który został uwięziony w 2017 r. za pranie pieniędzy i oszustwa związane ze zniknięciem 1 mld USD z systemu bankowego Mołdawii kilka lat wcześniej, powodując kryzys polityczny w tym najbiedniejszym kraju w Europie.

REKLAMA

Kozłowska, która w sierpniu 2018 r. została objęta zakazem wstępu do strefy Schengen po uznaniu przez polski rząd za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, potem uzyskała poprzez swoje koneksje w Brukseli uchylenie tego zakazu. Jest akredytowaną lobbystką w Parlamencie Europejskim, gdzie cieszy się poparciem takich posłów, jak Guy Verhofstadt czy brytyjscy posłowie do PE: Clare Moody i Julie Ward.

Pytania zadawane w tamtym czasie na temat tego, czy posłowie do PE zostali opłaceni za takie interwencje, mogą zostać ponownie zadane w świetle objawień “The Sunday Times”, które odnoszą się do ustaleń komisji śledczej parlamentu mołdawskiego, w której stwierdzono, że Kozłowska i jej organizacja pozarządowa są „zaangażowane w działalność wywrotową skierowaną przeciwko instytucjom Republiki Mołdawii i które są finansowane i organizowane przez służby specjalne wrogie państwu”. Raport ponadto przekonuje, że Kozłowska i ODF zostały sfinansowane z transakcji z rosyjskimi firmami wojskowymi, którym zakazano handlu w Ameryce i UE na mocy sankcji międzynarodowych, a także z „dostaw sprzętu wojskowego do państw zaangażowanych w konflikty regionalne”. Płatności płynęły również z terenów rajów podatkowych o „wątpliwych nieznanych trasach i źródłach” oraz z systemów prania “brudnych” pieniędzy.

Wyrafinowany mechanizm, dzięki któremu ODF jest finansowany, nosi wszystkie cechy schematu prania brudnych pieniędzy i wskazuje na praktyki związane z wywiadem finansowym, które wykorzystują tylko służby specjalne … W rzeczywistości ODF i Ludmiła Kozłowska mają być narzędziami lobbowania i wpływania na różne instytucje międzynarodowe oraz dla ochrony i wspierania interesów niektórych osób o wątpliwej przeszłości, zwykle ze znacznym bogactwem pochodzącym z oszustw i prania pieniędzy. Komisja mołdawska oskarża ODF i Kozlovską o „związki i zobowiązania wobec agentów służb wywiadowczych Federacji Rosyjskiej” oraz o „zależność od nich”.

REKLAMA

Firmy zarejestrowane na 78 Montgomery Street w Edynburgu i co najmniej jeden inny adres w mieście są oskarżane o pranie ponad 26 milionów funtów, z których część została wykorzystana na spłatę funduszy do firmy prowadzonej przez męża Kozłowskiej- Bartosza Kramka, który następnie przekazywał darowizny na rzecz ODF – rzekomo przez złożoną sieć podmiotów zagranicznych zarejestrowanych jako szkockie spółki komandytowe. Firmy te – zgodnie z prawem korporacyjnym – mogą prowadzić działalność bez płacenia podatków, publikowania kont lub publicznego ogłaszania, kto jest ich właścicielem.

za: thetimes.co.uk

REKLAMA