REKLAMA

REKLAMA

“Tehran Times”: Irańczycy nie zapomną Polsce zdrady!

1286

“Tehran Times” rozpoczął działalność w 1979 r. jako pierwsza po zwycięskiej rewolucji gazeta obcojęzyczna, by głosić głos rewolucji islamskiej. Motto, którą przestrzegała gazeta została oparta na wytycznych zmarłego w 1981 r. ajatollaha Mohammada Hosseina Behesztiego – drugiego w hierarchii po ajatollahu Chomeinim, który powiedział: “Teheran Times nie jest gazetą państwową, raczej musi być głosem rewolucji islamskiej i uciskanych ludzi w świecie. W 2002 r. Tehran Times założył agencję prasową, która później stała się znana jako Agencja Wiadomości Mehr (Mehr News Agency, MNA).

W dzienniku tym ukazał się wczoraj pisany przez Mohammada Ghaderi’ego artykuł zatytułowany “Irańczycy nie zapomną Polsce zdrady”.

REKLAMA

– To w latach 1941-1943 około 150 tys. Polaków znalazło schronienie w Iranie. Podczas trzyletniego pobytu w Iranie gościnność Irańczyków wobec Polaków zyskała uznanie społeczności międzynarodowej, zwłaszcza samych Polaków – pisze autor. – W tym czasie polscy urzędnicy mówili, że życzliwość Irańczyków wobec polskich uchodźców nie zostanie nigdy zapomniana. Teraz, na początku 2019 roku, niektórzy Polacy, którzy spędzili dzieciństwo w Iranie podczas II wojny światowej, wciąż żyją. Są narratorami narodu, który pomimo tego iż sam zmagał się z głodem, robił co mógł dla swoich gości, którzy uciekli przed wojną i prześladowaniem.

– Jednak dzisiaj istnieją zarówno otwarta, jak i tajna relacja między rządami Polski i USA, skierowane przeciwko Iranowi. Chodzi o to, że Warszawa nie była niezależnym graczem na arenie międzynarodowej w ostatnich dziesięcioleciach. Osoby takie jak Jarosław Kaczyński, Donald Tusk i Mateusz Morawiecki zostały przekształcone w uległych polityków, którzy preferowali grę przy amerykańskim dworze – pisze Ghaderi. – Nie bez powodu wielu analityków postrzega Polskę jako kraj o ograniczonych wpływach międzynarodowych.

Jest przekonany o fiasku organizowanej w Warszawie w połowie lutego międzynarodowej konferencji, pisząc iż “ta wspólna walka Waszyngton-Warszawa przeciwko irańskiemu narodowi nie osiągnie niczego” ale “wielka zdrada tego europejskiego kraju nie zostanie wymazana z umysłów Irańczyków”.

REKLAMA

Przypomina też, że kiedy w zeszłym roku prezydent Trump jednostronnie wycofał USA z porozumienia nuklearnego z 2015 r., Polska była jedynym krajem w Europie, który milcząco poparł ten ruch.

– Polscy urzędnicy przymykali oczy na realia stosunków międzynarodowych. Nadal nie rozumieją, że pod koniec tej gry Warszawa straci międzynarodowy prestiż i szacunek, a USA ostatecznie ją porzucą – podsumowuje irański dziennikarz.

za: tehrantimes.com

REKLAMA

 

Wymiana gospodarcza Polski z Iranem ma duży potencjał. Zagrożeniem są sankcje i trudności z dystrybucją towaru [WIDEO]

 

Stanisław Cat-Mackiewicz: Sojusze egzotyczne

REKLAMA