REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Teglund: Czy Polska wciąż należy do cywilizacji łacińskiej? [WIDEO]

187

Nad tym, czy Polska wciąż należy do cywilizacji łacińskiej zastanawiała się w Mediach Narodowych Joanna Teglund, ekspert ds. migracji.

Według związanego z obozem narodowym prof. Feliksa Konecznego cywilizacja łacińska opiera się na greckiej filozofii, rzymskim prawie i etyce chrześcijańskiej. Jako jedyna łączy wszechstronny rozwój kategorii prawdy, rozumiany jako metodyczne dochodzenie do poznania obiektywnej prawdy z kategorią dobra, opartą na podporządkowaniu życia społecznego etyce, będącej zbiorem norm postępowania przyjętym przez społeczeństwo. Dzięki temu cywilizacja łacińska mogła jako jedyna z obecnie istniejących cywilizacji stać się personalistyczną w przeciwieństwie do pozostałych cywilizacji, będących cywilizacjami gromadnościowymi. Cywilizacja łacińska wytworzyła pojęcie państwa, etyki i prawdy. Prawo jest tworzone na podstawie norm etycznych i moralnego prawa naturalnego, dzięki czemu możliwy jest rozwój moralności.

– Jestem coraz bardziej świadoma tego, że ja jeszcze należę do cywilizacji łacińskiej i jestem przez nią uformowana. Jeszcze całkiem niedawno nie zdawałam sobie sprawy z tego. Mieszkając przez 40 lat w Szwecji praktycznie straciłam z nią kontakt, bo tam została już ona całkowicie zniszczona – mówiła Teglund. – Nie widzę tam żadnych szans na jej odbudowanie. U nas, w Polsce, są jeszcze wyspy tej cywilizacji.

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement