REKLAMA

REKLAMA

Dwa tankowce zaatakowane w Zatoce Omańskiej. Jeden zatonął – miał zostać storpedowany!

2578

Irański statek ratunkowy uratował 44 członków załogi dwóch tankowców, które według doniesień agencji IRNA zostały zaatakowane w Zatoce Omańskiej u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Co najmniej jeden ze statków miał zostać storpedowany – tak podaje brytyjski “The Daily Telegraph”, powołując się na TradeWinds, największy na świecie portal informacyjny poświęcony sprawom transportu morskiego.

Marynarze zostali przewiezieni do bezpiecznego miasta Jask w południowej prowincji Hormozgan, poinformowała IRNA. Tankowce zostały zidentyfikowane przez Reutersa jako “Front Altair” – zarejestrowany na Wyspach Marshalla a będący własnością norweską (czarterowała go jednak teraz firma z Tajwanu) i “Kokuka Courageous” pod banderą Panamy, którego aramtorem jest BSM Ship Management z Singapuru. Ten pierwszy miał zatonąć, co może doprowadzić do olbrzymiej katastrofy ekologicznej. Ministerstwo handlu Japonii poinformowało o możliwym ataku w pobliżu Cieśniny Ormuz na dwa tankowce transportujące “powiązane z Japonią ładunki”.

Jeśli doniesienia o ataku militarnym potwierdzą się, w rejonie może dojść do otwartego konfliktu zbrojnego. Ceny ropy na rynkach podskoczyły już o kilka procent.

REKLAMA

Foto: TT/@Fa_Adwan

za: en.irna.ir
telegraph.co.uk