Dziennik Narodowy Blog Wydarzenia Szymon Szynkowski vel Sęk spotkał się z prezydentem A. Dudą w sprawie nowelizacji Ustawy o Sądzie Najwyższym
Wydarzenia

Szymon Szynkowski vel Sęk spotkał się z prezydentem A. Dudą w sprawie nowelizacji Ustawy o Sądzie Najwyższym

20 grudnia br. Szymon Szynkowski vel Sęk był gościem programu “Graffiti”, mówił o spotkaniu z prezydentem ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Prezydent A. Duda zaznaczył granice, które wg. niego są nieprzekraczalne, dotyczą one prerogatyw prezydenckich oraz tego, że nie może być mowy o podważaniu statusu sędziego.

Podczas programu Szymonowi Szynkowskiemu vel Sęk  zadano pytanie w jakim momencie  są negocjacje z prezydentem Andrzejem Dudą ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, zadaniem, której jest odblokowanie pieniędzy z KPO. Uprzednio prezydent mówił, że nie uczestniczył w przygotowaniu nowelizacji, ani nie była ona z nim konsultowana.

Poseł przekazał informacje, że spotkał się panem prezydentem w piątek. Podczas spotkanie podjęto temat nowelizacji. 

 W tym tygodniu te rozmowy będą kontynuowane. Zależy nam na tym, żeby procedować bez zbędnej zwłoki .

tłumaczył.

Pan prezydent jasno zarysował granice, które z jego punktu widzenia są nieprzekraczalne, przede wszystkim dotyczą one prerogatyw prezydenckich oraz tego, że nie może być mowy o podważaniu statusu sędziego.

dopowiedział.

 Do Sejmu został złożony projekt ustawy, który wcześniej Komisja Europejska oceniła jako dobra podstawa do wypełnienia kamieni milowych, dotyczących wymiaru sprawiedliwości.

przekonywał.

Szynkowski vel Sęk mówił o tym, że prezydent nie wetował rozwiązań zawartych w projekcie ustawy tłumacząc, że A. Duda uważa, że niektóre aspekty wymagają głębszego wyjaśnienia.

Wg. Szynkowskiego vel Sęk ustawa o Sądzie Najwyższym jest szansą na zakończenie tematu KPO

Powołując się na sondaż “GDP” i RMFprzekonuje o słuszności przyjęcia projektu ustawy.Sondaż przedstawia, że 66 % ankietowanych opowiedziało się za tym, by Sejm przyjął wynegocjowaną z KE ustawę o Sądzie Najwyższym, 19 %. respondentów było na “nie”, a 15 %. nie miało zdania.

Wydaje mi się, że te wyniki pokazują, iż jest społeczne oczekiwanie, żeby zamknąć ten temat, i żeby można było pozyskać te środki. (…) Ta ustawa daje na to szansę.

podsumował zapewniając, że posiada pismo z Komisji Europejskiej potwierdzające ocenę nowelizacji ustawy o SN.
Exit mobile version