Na szwedzkim festiwalu ma nie być gwałtów. Mężczyznom wstęp wzbroniony, chyba że czują się kobietami.

Bravalla Festival jest szwedzkim festiwalem muzycznym, który odbywa się co roku. Jest to największy i najpopularniejszy festiwal muzyczny w Szwecji, organizowany w Bravalla pod Norrköping. Zeszłoroczna edycja stała się słynna na cały świat, ale nie z powodu atrakcji kulturalnych tylko serii gwałtów, w większości dokonanych na nieletnich kobietach. Sprawa była na tyle poważna, że 1 lipca 2017 r. organizator – FKP Scorpio ogłosił, że Bravalla nie odbędzie się w 2018 r. z powodu licznych napaści na tle seksualnym.

Jednak ostatecznie, chociaż wyjątkowo późno bo w ostatni dzień sierpnia, Bravalla Festival zaczął się w ostatni piatek. Organizatorzy oczywiście postanowili przeciwdziałać zeszłorocznej patologii, ale w przedziwny sposób. Mężczyźni nie mają bowiem wstępu na imprezę. Tylko żeńskie zespoły grają na scenie i nawet reporterzy i ochroniarze muszą być płci pięknej. Jest jednak pewien wyjątek!

Oświadczenie wydane przez organizatorów zezwala na udział tzw. osoby transpłciowe i definiuje osobę transpłciową jako “osobę, która nie identyfikuje się z płcią przypisaną jej przy urodzeniu”. Tylko mężczyźni, którzy identyfikują się z płcią, z którą się urodzili, zwani również cis mężczyznami, są wykluczeni.

Po otrzymaniu kilku skarg, Rzecznik ds. Równouprawnienia (Diskrimineringsombudsmannen, DO) – agencji rządowej promującej równe prawa i rozpatrującej skargi dotyczące dyskryminacji, poprosiła festiwal o określenie, co to znaczy “cis mężczyzna”.

– Chcemy sprawdzić, czy festiwal jest zgodny z przepisami dotyczącymi dyskryminacji – powiedział rzecznik agencji Clas Lundstedt w rozmowie z AFP, ale zbadanie wniosku zajmie kilka tygodni. Ewentualne rozstrzygniecie bedzie więc już po festiwalu.

za: thelocal.se

REKLAMA/Advertisement