Szwedzkie ministerstwo edukacji zapytano, czy Greta Thunberg nie powinna być w szkole? Jest odpowiedź!

20 sierpnia 2018 r. mimo uzyskania promocji do dziewiątej klasy, Greta Thunberg nie udała się do szkoły. Skłoniły ją do tego odbywające się 9 września wybory powszechne oraz fala upałów i pożarów lasów, które nawiedziły Szwecję w tym samym roku. Jej postulaty kierowane do szwedzkiego rządu dotyczyły zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i respektowania porozumienia paryskiego zawartego w 2015 roku.

W dniu, w którym powinna rozpocząć rok szkolny, rozpoczęła protest pod budynkiem Riksdagu, szwedzkiego parlamentu z transparentem Skolstrejk för klimatet (strajk szkolny dla klimatu). W każdy piątek od początku roku szkolnego opuszczała zajęcia szkolne i kontynuowała swoją jednoosobową pikietę.

REKLAMA/Advertisement

Od tego czasu wielu jej krytyków zwracało uwagę na jej wagary. Telewizja Polsat informuje, że zwróciła się z pytaniem do Szwedzkiej Agencji ds. Oświaty (Skolverket), podlegającej szwedzkiemu ministerstwu edukacji. Tym bardziej, że młoda aktywistka podczas słynnego już przemówienia w czasie światowego szczytu klimatycznego, wyraźnie mówiła:

– Powinnam być z powrotem w szkole, po drugiej stronie oceanu.

REKLAMA/Advertisement

– W Szwecji dzieci zwykle uczęszczają do szkoły obowiązkowej do semestru wiosennego, w którym kończą 16 lat. Potem jest szkoła ponadgimnazjalna, która nie jest już obowiązkowa – odpowiedziała polsatnews.pl Gabriela Galvez Flores.

Thunberg skończyła 16 lat 3 stycznia br. a 13 czerwca poinformowała poprzez media społecznościowe, że ukończyła szkołę podstawową. Obowiązek szkolny więc wygasł. Greta nie musi kontynuować edukacji.

za: polsatnews.pl