REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Szwedzki minister oburzony tym, że jego kraj przedstawia się jako przykład fiaska idei multikulturalizmu

1163

Gustav Fridolin, współprzewodniczący Partii Zielonych i szwedzki minister edukacji, odwiedził we wtorek Budapeszt, by z ramienia swojej partii porozmawiać z liderami podobnej ideologicznie partii Polityka Może Być Inna! (Lehet Más a Politika!, LMP).

Po konferencji prasowej Fridolin odpowiedział na kilka pytań dziennikarza portalu budapestbeacon.com

– Według węgierskich państwowych mediów, wolność słowa i wolność prasy są zagrożone w Pana kraju – zagaja Węgier.

Reklama / Advertisement

– Nie zgadzam się z tym. Szwecja ceni wolną prasę. Jako minister mogę wam powiedzieć, że bardzo często toczy się debata między obywatelami, różnymi członkami społeczeństwa obywatelskiego i oczywiście ze stronami, które mają różne opinie na temat tego, co dzieje się w Szwecji. I tak powinno być.

– Problem uchodźców w Szwecji jest przedstawiany na Węgrzech jako rodzaj apokalipsy. Jeśli czytasz prasę prorządową, dowiadujesz się że morderstwa, gwałty, kradzieże zdarzają się w Szwecji na dużą skalę. Gdybym zapytał Pana, kiedy myśli Pan że Szwedzi zaczną prosić o azyl na Węgrzech, co by Pan powiedział?

– Trudno to zrozumieć, ponieważ Szwecja jest krajem, który z dumą daje schronienie tym, którzy uciekli przed prześladowaniami na Węgrzech. Cieszę się, że mogę mieszkać w kraju, do którego ludzie chcą się udać i gdzie ludzie mogą znaleźć schronienie po doświadczeniu wojny i ucisku. Cieszę się też, że mogę mieszkać w kraju, w którym większość obywateli wierzy w przyszłość. Populacja szwedzka rośnie, nie tylko z powodu migracji, ale także dlatego że szwedzkie rodziny mają więcej dzieci.

Reklama / Advertisement

– Czy powiedziałby Pan, że takie raporty są fałszywe?

– Oczywiście można spotkać ludzi ze złymi doświadczeniami ze Szwecji. Można ich spotkać wszędzie. Jednym z priorytetów mojego rządu jest walka z przestępczością i mam nadzieję, że każdy rząd w Europie ma podobny priorytet (…) Szwecja jest jednym z tych krajów w Unii Europejskiej, gdzie śmiercionośna przemoc jest nadal bardzo rzadka w porównaniu do większości innych krajów europejskich. Sytuacje, w których do niej dochodzi są oczywiście straszne i potrzebujemy silnej policji do zwalczania przestępczości, tak jak w innych krajach, ale taka przemoc jest rzadkością.

za: budapestbeacon.com

Reklama / Advertisement