Szwedzka służba specjalna: Liczba ekstremistów wzrosła z setek do tysięcy w krótkim czasie

Szwedzka służba specjalna Säkerhetspolisen (SÄPO, Policja Bezpieczeństwa) podnosi alarm w związku ze znacznym wzrostem liczby ekstremistów, których liczba ekstremistów w niektórych kręgach wzrosła z setek do tysięcy w krótkim czasie.

SÄPO zaleciła i zastosowała deportację kilkunastu osób, w tym kilku muzułmańskich radykałów, którzy niedawno zostali zatrzymani, donosi szwedzki nadawca publiczny Sveriges Radio.

REKLAMA/Advertisement

Fredrik Hallström – zastępca kierownika wydziału przeciwdziałania terroryzmowi i ochrony konstytucyjnej – skomentował wzrost liczby ekstremistów, mówiąc:

– Odkryliśmy, że w ciągu ostatnich kilku lat wzrosły liczebnie wszystkie trzy środowiska ekstremistyczne. Wraz z anarchistycznym, białych suprematystów, rozrasta się też promujące przemoc środowisko islamistyczne – częściowo o z powodu globalnych sił, na które trudno uzyskać wpływ Policji Bezpieczeństwa i innym formacjom w Szwecji.

REKLAMA/Advertisement

Hallström skomentował również niedawne aresztowania kilku przywódców muzułmańskich, mówiąc:

– To stosunkowo niewielka liczba osób. To jedynie rdzeń, który prowadził działalność przez pewien okres. Następnie złożyliśmy wniosek do Rady ds. Migracji o ich wydalenie.

REKLAMA/Advertisement

Säkerhetspolisen to szwedzka służba specjalna odpowiadająca za bezpieczeństwo wewnętrzne i kontrwywiad. Została utworzona 1 października 1989 r. i podlega naczelnemu organowi kierującemu pracą szwedzkiej policji, zwanemu Rikspolisstyrelsen ( Narodowa Komisja Policji). Kwatera główna SÄPO mieści się w Sztokholmie. Istnieją również biura regionalne w Göteborgu, Lulea, Malmö, Uppsali i Örebro. Główne jej zadania to: kontrwywiad (wykrywanie i zwalczanie obcej agentury wywiadowczej), antyterroryzm (ochrona Szwecji przed zbrojnymi organizacjami o charakterze terrorystycznym), ochrona porządku konstytucyjnego (ochrona ustroju państwa przed działalnością polityczną niezgodną z konstytucją), bezpieczeństwo wewnętrzne (inspekcja i doradzanie w sprawach ochrony kluczowych przedsiębiorstw i instytucji rządowych), ochrona dygnitarzy państwowych (ochrona członków rządu, rodziny królewskiej oraz innych ważnych osobistości ze względu na dobro i interes państwa).

za: sverigesradio.se