Szwedzka biblioteka chwali się starodrukami zrabowanymi w Bydgoszczy podczas Potopu

Biblioteka Miejska w mieście Kalmar (wschodnia Szwecja) posiada ciekawe dla badaczy zbiory, gdzie można znaleźć dzieła o ogromnej wartości historycznej. Ostatnio o tych zbiorach pisał portal Östra Småland Nyheterna.

Do jednych z bardziej wartościowych dzieł biblioteki należą dzieła jednego z mnichów z XV wieku. W artykule pt. ,,Böcker från fornstora dagar bevaras i Kalmar”, który można w wolnym tłumaczeniu przedstawić jako ,,Książki z czasów historycznych przechowuje biblioteka w Kalmar” dowiadujemy się, że biblioteka zawiera kilka dzieł św. Jana Chryzostoma, który żył i tworzył na przełomie IV i V wieku, jest to zatem święty uznawany zarówno przez kościół Rzymski i Grecki. Nie wynika z publikacji czy są to oryginały, czy późniejsze kopie, ale zważywszy na to, że przez wieki przepisywano książki, to mają one i tak ogromną wartość.

REKLAMA/Advertisement

Z publikacji dowiadujemy się, że książki do Szwecji trafiły z Kolegium Jezuickiego w Bydgoszczy (dzisiejszy budynek ratusza). Kolegium ufundował w XVII wieku Jerzy Ossoliński, na kilkadziesiąt lat przed potopem szwedzkim.

Szwedzki portal nie kryje, że dzieła trafiły na północ w trakcie wojny, wskazując, że budzi to do dzisiaj kontrowersje, ale jednocześnie pada stwierdzenie, że dzięki okresowi długiego pokoju w Szwecji udało się uratować wiele cennych dzieł przed zniszczeniem.

REKLAMA/Advertisement

Kontrowersyjność to delikatne stwierdzenie dla rabunku. Już w naszych lokalnych źródłach bowiem wskazuje się, że w trakcie VI wojny polsko-szwedzkiej kolegium jezuickie zostało splądrowane, co postawiło dalszy byt placówki pod dużym znakiem zapytania.

Do dziś nie zostały w większości odzyskane zagrabione przez Szwedów dobra kultury polskiej, m.in. zrabowane z Zamku Królewskiego w Warszawie, dwa brązowe lwy zdobią do dzisiaj siedzibę królewską w Sztokholmie.

Łukasz Religa

Foto: Brian Whitman

za: portalkujawski.pl

REKLAMA/Advertisement