REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

“Jaką Szwecję wybierasz?” – narodowcy z Alternatywy dla Szwecji rozpoczęli w Växjö kampanię wyborczą

549

Dzisiaj w południe działacze Alternatywy dla Szwecji (AfS) z liderami: przewodniczącym Gustavem Kasselstrandem, wiceprzewodniczącym Williamem Hahne’m i jednym z posłów Jeffem Ahl’em oficjalnie rozpoczęli kampanię wyborczą do Riksdagu. Wybory parlamentarne zaplanowane są na 9 września b.r.

AfS która powstała zaledwie 2 miesiące temu ma już czterech posłów, którzy wcześniej byli parlamentarzystami Szwedzkich Demokratów. Również lider AfS Gustav Kasselstrand – były przewodniczący Szwedzkiej Młodzieży Demokratycznej (SDU) został wydalony (w kwietniu 2015 r.) z szeregów Szwedzkich Demokratów (Sverigedemokraterna, SD) – partii określającej się jako demokratyczna i nacjonalistyczna oraz nawiązująca do narodowego konserwatyzmu oraz socjaldemokratycznych idei państwa opiekuńczego. Wykluczenie nastąpiło po tym, jak kolega Kasselstranda i wiceprezes SDU, William Hahne, został wybrany na przewodniczącego okręgu Sztokholm, wbrew woli kierownictwa partii macierzystej. Kasselstrand nazwał akcję „niedemokratyczną” i oznajmił, że kierownictwo partyjne chce jedynie zabezpieczyć własną władzę i pozycję oraz że obawia się nadchodzącego pokolenia. Kasselstrand również wezwał lidera partii – Jimmie’go Åkessona do rezygnacji ze stanowiska.

Wybór Växjö nie jest przypadkowy, gdyż tutejszy meczet przed paroma tygodniami jako trzeci w Szwecji otrzymał zgodę na nawoływanie na modlitwę piątkową. Wcześniej takie pozwolenia otrzymali muzułmanie w Karlskronie oraz w Fittja pod Sztokholmem.

Reklama / Advertisement

Na wiecu zgromadziło się około 400 sympatyków, co szefostwo AfS uznało za bardzo obiecującą liczbę. Było też sporo policjantów, jako że spodziewano się kontrakcji ze strony lewicy i muzułmanów. Było jednak bardzo spokojnie, chociaż happening w ramach którego zaprezentowali się Szwedzi i przebrani za całkowicie zasłonięte muzułmanki z hasłem “Jaką Szwecję wybierasz?” mógł prowokować.

Kolejne wiece odbędą się w Sztokholmie i Uppsali.

Reklama / Advertisement

Foto: Facebook/Alternativ för Sverige

Reklama / Advertisement