REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Szwecja walczy z ulicznymi gangami amnestią: Oddaj policji granaty, a będziesz wolny!

542

Szwedzka policja ogłosiła amnestię dla posiadaczy materiałów wybuchowych i granatów, rozpoczętą w tym tygodniu a rząd gwarantuje, że ci którzy oddadzą je policji, nie zostaną aresztowani ani oskarżeni.

Amnestia trwa między 15 października a 11 stycznia przyszłego roku i ma na celu usunięcie granatów i innych materiałów wybuchowych z ulic, na których są wykorzystywane przez zorganizowane grupy przestępcze, jak donosi publiczny nadawca SVT, powołując się na informacje z policji.

– Każdy, kto dobrowolnie skontaktuje się z policją podczas amnestii, nie zostanie oskarżony o nielegalne postępowanie i ma prawo do zachowania anonimowości – oświadczyła policja w wydanym komunikacie.

Reklama / Advertisement

Podczas gdy zainteresowani proszeni są o przekazanie wymienionych środków (w tym granatów ręcznych, prochu strzelniczego, zapalników i artykułów pirotechnicznych), apeluje się do nich o unikanie przywożenia ich na posterunek policji. Ze względów bezpieczeństwa władze nalegają, aby to “policja zajęła się ładunkami wybuchowymi”, po zorganizowaniu ich odbioru za pośrednictwem centrum telefonicznego.

– Wszyscy chcemy bezpieczniejszego społeczeństwa. Amnestia jest sposobem, który mamy nadzieję, przyczyni się do ograniczenia występowania na przykład granatów ręcznych w środowiskach przestępczych – tłumaczy policja.

Ataki z użyciem granatów i inne przestępstwa z udziałem materiałów wybuchowych w Szwecji wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat, a granaty ręczne stały się popularną bronią dla zorganizowanych gangów przestępczych, w dużej mierze imigranckich.

za: svt.se
polisen.se

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement