Szumowski zapowiada lokalne obostrzenia: “Mamy problem w około 20 powiatach”

– Przeanalizowaliśmy dynamikę wzrostów zakażeń, jaka jest we wszystkich powiatach w ciągu ostatnich 14 dni. Weryfikowaliśmy, ile pojawiło się nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców i jaka jest dynamika zmian. Jak zauważyliśmy, mamy problem w około 20 powiatach – zapowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z PAP.

– Będziemy chcieli wprowadzić w tych w powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach, czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek – stwierdził, a szczegóły mają być ogłoszone dzisiaj.

Szumowski powiedział, że w miejscach, gdzie przebywa wielu turystów – na Warmii, Mazurach czy Pomorzu nie ma dużego wzrostu. Z kolei na południu kraju jak Śląsk, Małopolska czy Podkarpacie wzrosty są duże. Minister mówi, że trzeba podchodzić do problemu poważnie.

– Te czasowe obostrzenia mam nadzieję, że spowodują ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii i dadzą szanse, by powiaty wróciły do średniej krajowej zachorowań – zapowiada minister i dodaje, że powiaty mają być podzielone na te, gdzie są większe i mniejsze obostrzenia.

– Pamiętajmy, że mamy 380 powiatów w Polsce, więc ta liczba 20 to nie jest nawet 10 procent – powiedział minister Łukasz Szumowski.

REKLAMA/Advertisement