Szpital, w którym leżał Alfie Evans, był miejscem gigantycznej afery z pobieraniem narządów od dzieci bez zgody rodziców

Liverpoolski szpital dziecięcy Alder Hey już raz był na czołówkach wszystkich brytyjskich gazet, a to w związku z tzw. Alder Hey organs scandal. Afera ta polegała na nieuprawnionym usuwaniu, zatrzymywaniu i usuwaniu ludzkich tkanek, w tym narządów dziecięcych, w okresie 1988-1995.

W tym okresie bezprawnie pobrano narządy od ok. 850 niemowląt. Część z nich została później odkryta w Alder Hey w Liverpoolu podczas śledztwa w sprawie tego skandalu. Skandal doprowadził do uchwalenia przez parlament “Aktu dotyczącego tkanek ludzkich” (Human Tissue Act 2004) z 2004 r., który dokonał przeglądu przepisów dotyczących postępowania z ludzkimi tkankami w Wielkiej Brytanii i utworzył Human Tissue Authority – państwową organizację nadzorującą te procesy.

REKLAMA/Advertisement

Do czasu publicznego dochodzenia z 1999 r. opinia publiczna nie była świadoma, że ​​Alder Hey i inne szpitale w ramach publicznej służby zdrowia – National Health Service (NHS) pobierały organy pacjentów bez zgody rodziny.

Dochodzenie zostało wywołane śmiercią 11-miesięcznej Samanthy Rickard, która zmarła w 1992 r. podczas operacji na otwartym sercu w Bristol Royal Infirmary (BRI). W 1996 roku, cztery lata po śmierci Samanthy, jej matka Helen Rickard dowiedziała się o zarzutach dotyczących nadmiernej śmiertelności z powodu operacji serca u dzieci w BRI. Rickard zażądała od szpitala kopii dokumentacji medycznej swojej córeczki i znalazła list od patologa, który wykonał sekcję zwłok dla chirurga, stwierdzając że zachował serce Samanthy. W obliczu tych dowodów szpital natychmiast zwrócił serce w 1997 r. Rickard rzuciła pracę, aby dowiedzieć się dokładnie, co się stało z jej córką; założyła grupę wsparcia z innymi rodzicami i uruchomiła bezpłatną infolinię telefoniczną, aby zaspokoić także rosnące zainteresowanie wielu innych poszkodowanych rodzin.

REKLAMA/Advertisement

Opinia publiczna wymogła śledztwo i w rezultacie w styczniu 2001 r. opublikowano oficjalny raport Alder Hey (znany również jako raport Redfern). Dokument ujawnił m.in., że ponad 104 tys. narządów, części ciała i całych ciał płodów i narodzonych dzieci było przechowywane w 210 placówkach NHS. Ponadto okazało się, że Birmingham Children’s Hospital i Alder Hey Children’s Hospital w Liverpoolu przekazały grasice, usunięte z żywych dzieci podczas operacji serca, firmie farmaceutycznej do badań w zamian za darowizny finansowe.