REKLAMA

Reklama

Szokujące doniesienia ws. ACTA2! Czy rząd poprze cenzurę w Internecie?!

498

Jak podaje portal wPolityce.pl, trwają prace nad dyrektywą o prawach autorskich, która określana jest mianem ACTA 2 i jej wprowadzenie spowoduje praktyczne ocenzurowanie wolności w Internecie. Poparcie dla tego rozwiązania tłumaczone jest chronieniem praw autorskich, ale mało kto wierzy w takie wyjaśnienia.

Przed kilkoma tygodniami, kiedy rozwiązanie to zostało przegłosowane w Parlamencie Europejskim, mieliśmy do czynienia z wyraźną polaryzacją w tej kwestii; PiS był zdecydowanie przeciwny, a Platforma Obywatelska poparła to rozwiązanie. Co ciekawe, wbrew samemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, dyrektywę tę poparły: w lipcu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a we wrześniu Ministerstwo Cyfryzacji.

Już dzisiaj ma dojść do negocjacji w tej kwestii, ma ją podnosić grupa robocza Rady Unii Europejskiej. Portal wPolityce.pl podaje, że są głosy, że kierująca w tym półroczy pracami Rady UE Austria będzie zabiegała o wprowadzenie wersji zbliżonej do tej, która została przegłosowana przez Parlament Europejski. To byłoby niezgodne z polskim stanowiskiem, ale według obserwatorów Polska jest skłonna do kompromisu!

Reklama

Reklama

Ma on być zależny od “elastyczności dla państw, jeśli chodzi o dobór kryteriów zakresu prawa pokrewnego”. Zdaniem portalu “oznacza to, że furtka do wprowadzenia w Polsce faktycznej cenzury w Internecie pozostanie otwarta”. Medium tak komentuje dziwne ruchy wokół ACTA 2:

– Co się zmieniło w ciągu tego miesiąca? We wrześniu stanowisko PE było nie do przyjęcia, a teraz stało się akceptowalne? Czy KPRM kontroluje to, co się dzieje w podległych mu resortach? Jeśli rząd zmieni zdanie, to w jakim kontekście postawi to partię rządzącą szczególnie na finiszu kampanii wyborczej? Być może rząd powinien rozważyć zmianę przedstawicieli zajmujących się tą sprawą. Obecni wydają się sercem być po stronie ACTA – czytamy.

za: wPolityce.pl

REKLAMA