Szlęzak: Polacy zapłacą za swoją ekonomiczną głupotę. Nie rozumieją konsekwencji zadłużenia i inflacji

– Dzisiaj smutny dzień dla mojej rodzinnej Stalowi Woli. Rada Miejska uchwaliła wzięcie kredytu w wysokości 86 milionów złotych. W tej chwili miasto jest zadłużone na około 160 milionów złotych, choć prawdziwej kwoty zadłużenia nie znam. Może być większa. Nie wykluczam, że przy tak “radosnej twórczości” na koniec roku będzie 200 milionów długu. To tragedia dla miasta. Zakładając, że rocznie będzie spłacać po 20 milionów bez odsetek , to spłata zajmie dziesięć lat – pisze na Facebooku Andrzej Szlęzak, w latach 2002 do 2014 prezydent Stalowej Woli.

– Przy budżecie Stalowej Woli oznacza to, że na inwestycje zostanie ledwie kilka milionów rocznie. To koniec rozwoju albo dalsze zadłużanie. Gdy byłem prezydentem przez dwanaście lat wziąłem 60 milionów kredytu, ale przez większość tego czasu nie podnosiłem podatków i mimo tego udało się podwoić podatkowe wpływy do budżetu – dodaje samorządowiec. – Jeden z kolegów przedsiębiorców opowiadał o rozmowie z nauczycielami. Gdy zwrócił uwagę na niebezpieczne duże zadłużenie miasta spotkał się z kompletną obojętnością. Interesowało ich tylko, żeby ich dochody rosły. Nie widzieli żadnego związku między długiem miasta, a tym, że ich wynagrodzenia wypłacane jest z tego budżetu.

REKLAMA/Advertisement

I tragiczne w sumie podsumowanie:

– Podobnie znajomy radny, zatroskany tym zadłużeniem, chciał to uświadomić pewnemu świetnemu informatykowi. Odpowiedzią było kompletne lekceważenie i komentarz, że miasto nie może zbankrutować. A ja na początku swoich rządów miałem już taką sytuację, że na wypłaty dla urzędników musiałem pożyczać. Nie ma siły, Polacy zapłacą za swoją ekonomiczną głupotę. Musi być za to jakaś kara. Według pewnych badań tylko około 30 procent Polaków rozumie na czym polega naliczanie odsetek od pieniędzy, które zdeponowali w bankach. Społeczeństwa i społeczności, które nie rozumieją konsekwencji zadłużenia i inflacji zawsze będą wybierać do władzy różnych utracjuszy, którzy raczej wcześniej niż później doprowadzą całe państwa, ale i średniej wielkości miasta do ruiny.

REKLAMA/Advertisement

Szlęzak jest absolwentem historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.Był współtwórcą i prezesem Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Mecum”. Do 1999 r. był działaczem Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego. Później należał do Przymierza Prawicy, PiS i PSL.

REKLAMA/Advertisement