Szewach Weiss o roszczeniach i ustawie 447: “Prawie nie oddano nic Żydom (…) to jest moralna sprawa, niezałatwiona”

Prof. Szewach Weiss – izraelski polityk i politolog, deputowany do Knesetu w latach 1981-1999 i jego przewodniczący (1992-1996), były ambasador Izraela w Polsce był rano gościem Roberta Mazurka w RMF FM.

Gospodarz programu spytał go o opinię na temat amerykańskiej ustawy 447 i mającej jej przeciwdziałać akcji na rzecz prawnego zabezpieczenia polskiego majątku narodowego przed roszczeniami międzynarodowych organizacji żydowskich. Podpisy pod projektem ustawySTOP 447 zostały zebrane przez Roty Niepodległości (red. Mazurek mylnie przypisywał to Konfederacji).

– Ja mam pytanie: czy funkcjonariusze już znaleźli? Policja szuka tych, którzy ujawnili tutaj taki plakat przed wyborami, afisz, że tam się ujawnia pani Mosbacher, rabin Schudrich, profesor Tomasz Gross, Szewach Weiss, jako Żydzi, że chcą okupować, zdobyć rząd w Polsce – stwierdził izraelski gość, dodając potem że nie zamierza okupować Polski.

– Powiem tak: ta sprawa ujawnia się nieraz na stole politycznym, ona cały czas leży na stole historycznym. Faktem jest, że najwięcej Żydów w Europie żyło w Polsce. Drugim faktem jest, że najwięcej zamordowanych w Holokauście to byli Żydzi z Polski. Trzecim faktem jest, że Polska była całkowicie zrujnowana. Także część mienia żydowskiego, te domy, te mieszkania były zburzone, tak jak polskie. Faktem jest, że Niemcy znacjonalizowali to wszystko. Faktem jest, że Polska znacjonalizowała niemiecki… Faktem jest, że prawie nie oddano nic Żydom. Ale to nie jest realne. To jest sprawa moralna, między narodami. Jak ją załatwić? Trochę za późno. Można było to załatwić 20-30 lat temu, tak mi się wydaje. To są Stany Zjednoczone, są Żydzi, którzy mają wpływ. To jest moralna sprawa, niezałatwiona. Jest też dużo Polaków, są też związani taką sprawą co do kompensacji i reparacji. Ja bym powiedział teraz: to jest bardzo ważny temat na godzinny program, który zrobimy za kilka miesięcy – powiedział wymijająco w sprawie roszczeń.

Foto: FB/PrzepraszamyZaOscara

REKLAMA/Advertisement