Szeremietiew o stałych bazach USA: “Obecność wojsk sojuszniczych zapewniłaby nam bezpieczeństwo”

Prof. Romunald Szeremietiew – były wiceminister obrony narodowej w rozmowie z red. Sandrą Skibniewską z “Super Expressu” powiedział, że popiera budowę tzw. Fort Trump i stałą obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce. Szeremietiew bagatelizuje również głosy płynące z USA mówiące o tym, że warunkiem stworzenia stałych baz byłaby spłata żydowskich roszczeń.

– Chciałbym, aby to były rzeczywiście stałe bazy na naszym terytorium. Obecność wojsk sojuszniczych zapewniłaby nam bezpieczeństwo. Natomiast pozostaje nam czekać na to co będzie efektem negocjacji. Widzimy jedynie, że są duże opory, aby bazy powstały w Polsce. Chodzi o to, aby i jedni i drudzy byli zadowoleni, a to bardzo trudne. Kompromis to sprawa wymagająca pewnego poświęcenia – mówi Romuald Szeremietiew.

REKLAMA/Advertisement

Były wiceszef MON dość lekceważąco odniósł się do pytania o głosy amerykańskich kongresmenów, którzy chcą, aby bazy w Polsce były uzależnione od wypłaty żydowskich roszczeń.

– To jakaś bzdura. Niby kto i skąd wie, że istnieje taka opcja? To bez sensu. W takich sprawach jak bezpieczeństwo narodowe snucie jakichkolwiek wizji nie ma sensu. Podkreślam raz jeszcze, poczekajmy na szczegóły – dodał Romuald Szeremietiew.

REKLAMA/Advertisement

za: se.pl

Błaszczak w USA: Wkrótce Polska dołączy do elitarnego grona państw, których siły powietrzne posiadają samoloty F-35