Szef WHO: “Pandemia daleka od zakończenia”. Priorytetem dostarczenie, zwłaszcza dzieciom, szczepionek na polio, odrę, zapalenie opon mózgowych

– Pandemia koronawirusa jest daleka od zakończenia i nadal zakłóca normalne usługi zdrowotne, szczególnie ratujące życie szczepienia dzieci w najbiedniejszych krajach – powiedział wczoraj szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Tedros Adhanom Ghebreyesus zapewnił, że kierowana przez niego agencja ONZ jest zaniepokojona rosnącą liczbą przypadków i zgonów w Afryce, Europie Wschodniej, Ameryce Łacińskiej i niektórych krajach azjatyckich, nawet gdy liczby te spłaszczają się lub maleją w niektórych bogatszych krajach.

REKLAMA/Advertisement

  • Przed nami długa droga i dużo pracy – oświadczył podczas konferencji prasowej w Genewie.

Tedros wyraził zaniepokojenie, że  szczególnie zdrowie dzieci zostało zagrożone z powodu koronawirusa a to z uwago na poważne zakłócenie realizacji programów szczepień przeciw innym chorobom.

– Dzieci mogą należeć do grupy stosunkowo niskiego ryzyka ciężkiej choroby i śmierci z powodu COVID-19, ale mogą być narażone na wysokie ryzyko z powodu innych chorób, którym można zapobiec za pomocą szczepionek – powiedział Tedros.

REKLAMA/Advertisement

Powiedział, że około 13 milionów ludzi cierpi na całym świecie z powodu opóźnień w regularnych szczepieniach przeciwko chorobom, takim jak polio, odra, cholera, żółta gorączka i zapalenie opon mózgowych. Niedobory szczepionek przeciwko innym chorobom zgłaszane są w 21 krajach w wyniku ograniczeń granicznych i zakłóceń w transporcie spowodowanych pandemią koronawirusa, podał powołując się na globalny sojusz na rzecz szczepionek GAVI, założony przez fundację małżeństwa Gatesów.

Etiopczyk zapewnił, że jednym z priorytetów WHO będzie dostarczenie szczepionek, zwłaszcza dzieciom

REKLAMA/Advertisement