Szef węgierskiego MSZ: Nowa fala migracji z Afryki Północnej zagraża Europie

Nowa fala migracji z Afryki Północnej zagraża Europie obok pandemii koronawirusa, powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó podczas wideokonferencji z 14 ministrami spraw zagranicznych UE.

Według Frontexu wideokonferencja zwołana z inicjatywy Hiszpanii miała na celu omówienie wzrostu migracji w basenie Morza Śródziemnego w czasie, gdy nielegalne przekraczanie granicy wzrosło o 28 procent w skali roku.

Węgierski polityk powiedział, że masowa migracja do Europy stanowi zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, które są wyjątkowo zagrożone w erze pandemii. Minister napisał na swojej stronie na Facebooku, że jeszcze przed pandemią region Morza Śródziemnego borykał się z poważnymi problemami, a migracja była jednym z nich. Po kryzysie koronawirusowym problemy te tylko się pogorszyły.

– Nasze stanowisko jest jasne: Unia Europejska musi dołożyć wszelkich starań, aby zapobiec nowym falom migracyjnym rozpoczynającym się w Afryce Północnej – oświadczył.

Spanyol kezdeményezésre 14 EU-s külügyminiszter vitatta meg videókonferencia keretében a Földközi-tenger térségében…

Gepostet von Szijjártó Péter am Donnerstag, 14. Mai 2020

Szijjártó uważa, że ??do osiągnięcia tego celu niezbędne są dwa kroki.

REKLAMA/Advertisement

– Nasze granice muszą być ściśle chronione, a zmiany należy przeprowadzać w miejscach, w których są najbardziej potrzebne – dodał.

 Wskazał na starania Węgier o zabezpieczenie granic Europy i pomoc krajom, które służą jako źródło migracji, “oferując pomoc kilku krajom Afryki Północnej w utrzymaniu zaopatrzenia w wodę pitną i usług zdrowotnych”.

– Dodatkowo oferujemy stypendia 1200 młodym Afrykanom z północy na węgierskich uniwersytetach i do tej pory wsparliśmy prześladowanych chrześcijan kwotą 22 milionów euro – napisał.

Podkreślił także, jak Grupa Wyszehradzka, składająca się z Węgier, Polski, Czech i Słowacji, wysłała 35 milionów euro na pomoc w walce z pandemią i zwiększenie bezpieczeństwa granic w Libii.