Szef węgierskiego MSZ: Będziemy blokować akcesję Ukrainy do NATO tak długo, jak łamane będą prawa mniejszości węgierskiej

– Ustawa o języku państwowym na Ukrainie nie zachowuje równowagi między wzmacnianiem języka ukraińskiego i zachowaniem praw językowych mniejszości – ogłosiła w piątek Komisja Wenecka, będąca organem doradczym Rady Europy.

Wezwała jednocześnie rząd ukraiński do poprawienia ustawy o języku państwowym oraz sporządzenia ustawy o mniejszościach, konsultując ją ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, a zwłaszcza przedstawicielami mniejszości.

Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powiedział w sobotę, że owa opinia Komisji Weneckiej mówi, że ukraińskie prawo językowe pozbawia mniejszości etniczne już nabytych praw dotyczących używania języka ojczystego. Szijjártó powiedział MTI, że opinia jest “dowodem”, że ukraińskie prawo językowe jest sprzeczne z prawem międzynarodowym, a także ze zobowiązaniami tego kraju, podobnie jak poprawki do ustawy o edukacji publicznej z 2016 r. Stwierdził, że przepisy wspierane przez poprzedniego prezydenta tego kraju, Petro Poroszenkę oraz parlament mają na celu wyeliminowanie używania języków mniejszościowych we wszystkich dziedzinach życia.

Węgry nadal uważają, że nowy prezydent Wołodymyr Żeleński jest powodem do odnowienia nadziei, i będą wspierać przystąpienie Ukrainy do NATO, gdy tylko prawa etnicznych Węgrów zostaną przywrócone, “ale nie wcześniej”, dodał Szijjártó.

za: dailynewshungary.com

REKLAMA/Advertisement