Szef Pentagonu po spotkaniu z prezydentem: ”USA wraz ze swoimi sojusznikami będą bronić porządku kwestionowanego przez Iran”

Sekretarz obrony USA Mark Esper oznajmił dzisiaj po południu, że niedawny atak na saudyjskie obiekty naftowe był „bezprecedensowy”, a Stany Zjednoczone wraz ze swoimi sojusznikami pracują nad obroną „międzynarodowego porządku opartego na zasadach, która są podważane przez Iran”.

Esper stwierdził na Twitterze, że wrócił do Pentagonu po spotkaniu w Białym Domu, gdzie „kierownictwo Departamentu Obrony i inni poinformowali prezydenta Donalda Trumpa o sytuacji”.

REKLAMA/Advertisement

Esper dodał, że w weekend rozmawiał z księciem koronnym Arabii Saudyjskiej i następcą tronu Mohammedem bin Salmanem bin Abdulazizem oraz irackim ministrem obrony.

REKLAMA/Advertisement

Senator Jim Risch – republikański przewodniczący senackiej Komisji Stosunków Zagranicznych, potępił dzisiaj rząd Iranu obwiniając go o atak i mówiąc, że „Iran stara się siać niestabilność na Bliskim Wschodzie”.

Risch ostrzegł także w oświadczeniu przed jakimkolwiek atakiem na siły USA.

– Iran nie powinien lekceważyć determinacji Stanów Zjednoczonych – powiedział. – Jakikolwiek atak na siły amerykańskie rozmieszczone za granicą musi spotkać się z mocną reakcją – żadne [wrogie] cele nie są poza [naszym] zasięgiem.

za: reuters.com