Szef MON o bitwie warszawskiej: “Jedność narodu dała nam gwarancję zwycięstwa, obronę naszej wolności”

– 99 lat temu Polska stanęła na drodze ekspansji bolszewickiej Rosji. Nasi pradziadowie uchronili naszą niepodległość. Ale uchronili także Europę przed nawałą bolszewicką. Bitwa Warszawska była jedną z bitew decydujących o losach świata. To była zwycięska bitwa dzięki postawie całego narodu – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas Apelu Pamięci, który w przeddzień święta Wojska Polskiego odbył się na Warszawskich Powązkach przed Pomnikiem Poległych w 1920 r.

– To właśnie jedność narodu dała nam gwarancję zwycięstwa, obronę naszej wolności. Cała bitwa warszawska nazywana jest cudem nad Wisłą, ale ten cud, ta opatrzność była rzeczywiście życzliwa dla Polski i Polaków. (…) Zawdzięczamy zwycięstwo mobilności Wojska Polskiego i świetnemu wywiadowi, który wówczas oczywiście zebrał informacje niezbędne do tego, żeby przewidzieć ruchy wojsk nieprzyjaciela. Żołnierze z 1920 r. dobrze zasłużyli się Polsce. Chwała o Nich i pamięć będą wieczne – mówił podczas uroczystości szef MON.

REKLAMA/Advertisement

Minister Mariusz Błaszczak odczytał także list od premiera Mateusza Morawieckiego.

– Rzeczpospolita winna jest swoim obrońcom wieczny szacunek i pamięć. Ci, którzy przelewali za nią krew i na ołtarzu jej wolności złożyli największą ofiarą, zajmują szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. (…) Bitwa Warszawska to świadectwo triumfu polskiego oręża i wielkie zwycięstwo naszej narodowej jedności – napisał w liście do uczestników uroczystości premier.

REKLAMA/Advertisement

Na zakończenie uroczystości minister Mariusz Błaszczak złożył kwiaty przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku.

za: gov.pl