Szef irańskiego MSZ: Oświadczenie Trumpa to groźba dokonania zbrodni wojennej

Mohammad Dżawad Zarif – minister spraw zagranicznych Iranu, odpowiedział na oświadczenie prezydenta Trumpa, który kilka godzin temu zapowiedział, że USA mogą kontratakować i uderzyć w cele irańskie, w tym zabytki kultury.

– Popełniając poważne naruszenia prawa międzynarodowego poprzez dokonanie tchórzliwych zabójstw w piątek, Donald Trump grozi, że ponownie dopuści się nowych naruszeń ius cogens. Celowanie w miejsca kultury to zbrodnia wojenna. Bez względu na to, czy będą kopać lub krzyczeć, rozpoczął się koniec złośliwej, amerykańskiej obecności  w Azji Zachodniej – napisał Zarif na Twitterze.

– Ci, którzy udają dyplomatów i ci, którzy bezwstydnie usiłowali zidentyfikować irańskie cele kulturalne i cywilne, nie powinni nawet zawracać sobie głowy otwieraniem podręcznika prawa. Ius cogens odnosi się do surowych norm prawa międzynarodowego, tj. międzynarodowych czerwonych linii (których przekraczać nie wolno – przyp. red.). To znaczy “NIE, NIE” wielkimi literami – dodał minister.

Ius cogens to norma prawna bezwzględnie wiążąca. Normy prawne bezwzględnie obowiązujące znamionuje to, że ich zastosowanie nie może być wolą stron wyłączone lub ograniczone – w przeciwieństwie do norm względnie obowiązujących. W stosunkach międzynarodowych obowiązują pewne normy prawne o znaczeniu tak istotnym dla społeczności międzynarodowej, że posiadają one moc bezwzględną i nie mogą być uchylone inną normą prawa międzynarodowego (zarówno umowną jak i zwyczajową) niemającą charakteru ius cogens.

REKLAMA/Advertisement