Szef Gabinetu Prezydenta: Prezydent oczekuje przesłania, że NATO jest jednością, jest sojuszem żywym i trwałym

– Prezydent Andrzej Duda oczekuje jasnego przesłania płynącego ze szczytu w Londynie, że NATO jest jednością, sojuszem żywym i trwałym. Polska liczy m.in. na decyzje dot. zdolności NATO do szybkiego reagowania – powiedział wczoraj Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

We wtorek i w środę prezydent będzie uczestniczył w szczycie NATO – spotkaniu najważniejszego gremium Sojuszu czyli Rady Północnoatlantyckiej, w skład której wchodzą szefowie państw i rządów krajów członkowskich. Szczyt został zorganizowany w Londynie w związku z 70. rocznicą podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego.

REKLAMA/Advertisement

Polska delegacja weźmie też udział w spotkaniu w wąskim gronie zorganizowanym przez prezydenta USA Donalda Trumpa, na które przywódca USA zaprosił liderów państw przeznaczających 2 proc. PKB na obronność.

– Polska oczekuje jasnego przesłania płynącego ze spotkania liderów o tym, że NATO jest jednością, jest sojuszem żywym i trwałym. 70. rocznica powstania NATO skłania do tego, by potwierdzić aktualność sojuszniczych zobowiązań, a także fakt, że możemy projektować kolejne lata w pokoju, bo jesteśmy wszyscy chronieni wspólnym sojuszem obronnym – powiedział minister Szczerski. – Myślę, że w tym zakresie to spotkanie będzie kolejnym krokiem w kierunku wyrównywania poziomu sojuszniczych zobowiązań.

REKLAMA/Advertisement

– To są dwa elementy, które wydają się najważniejsze, jeżeli chodzi o możliwe decyzje tego szczytu. Po pierwsze decyzje dotyczące podziału obowiązków, także finansowych, a więc realizacji idei większej równowagi w podziale obowiązków sojuszniczych między Europę i USA. Po drugie pokazanie, że NATO kontynuuje adaptacje i realizuje swoje decyzje w zakresie, szczególnie, zdolności do szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe – dodał.

za: prezydent.pl

REKLAMA/Advertisement