Szef Federacji Gmin Żydowskich w Rosji wyraził Putinowi “głęboką wdzięczność” za szkalowanie Polski

Jak już wiemy, kilka dni temu Władimir Putin nazwał swołoczą i antysemicką świnią ostatniego przed wojną ambasadora Polski w Berlinie – Józefa Lipskiego. Dało to początek kolejnym wypowiedziom innych rosyjskich urzędników oskarżających Polaków o sympatię czy nawet współpracę z III Rzeszą.

Agencja Ria Novosti poprosiła o komentarz rabina Aleksandra Mojsiejewicza Borodę. Ta wpływowa wśród wyznawców judaizmu postać jest prezydentem Federacji Gmin Żydowskich w Rosji oraz założycielem i dyrektorem Muzeum Żydowskiego i Centrum Tolerancji. Federacja jest wiodącą organizacją żydowską w Rosji, która obejmuje ponad 200 gmin w 180 miastach, w których działa stale 42 rabinów. Rabin jest też członkiem Rady Publicznej przy Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej. Boroda ma szerokie powiązania z administracją Putina, służbami bezpieczeństwa i elitą rosyjskiej społeczności biznesowej, jak informuje portal społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii “The Jewish Chronicle”.

– W imieniu społeczności żydowskiej Rosji możemy wyrazić głęboką wdzięczność za tak emocjonalną i sprawiedliwą reakcję na publikację nowych faktów dotyczących poparcia Polski dla polityki niemieckiej w latach 30. i 40.. Słowa, którymi nasz prezydent zwrócił się do dyplomatów, są bardzo dokładne – powiedział RIA Novosti rabin Boroda.

Foto: kremlin.ru