Szef Centrum Badań nad Uprzedzeniami: Może czas skończyć z uczeniem o Ince, Pileckim?

– Co dziesiąty licealista po odwiedzeniu Auschwitz cierpi na PTSD i wymaga pomocy psychologicznej. Może czas skończyć z wychowaniem martyrologicznym, z wieczną traumatyzacją, z uczeniem o Ince, Pileckim, Anielewiczu, obozach, katowniach… – proponuje Michał Bilewicz, psycholog społeczny, członek zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Politycznej.

Jest współredaktorem książek „The Psychology of Conspiracy”, „Poza stereotypy. Dehumanizacja i esencjalizm w postrzeganiu grup społecznych”, „Uprzedzenia w Polsce”, oraz „Trudne pytania w dialogu polsko-żydowskim”. W latach 2000–2001 był redaktorem naczelnym pisma „Jidełe”, później przez kilka lat redaktorem „Słowa Żydowskiego” oraz członkiem zespołu „Krytyki Politycznej”.

REKLAMA/Advertisement

Bilewicz stoi na czele Centrum Badań nad Uprzedzeniami i Shapiro Silverberg Central Europe Office. Centrum to jednostka naukowa, działająca przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Centrum było m.in. współorganizatorem konferencji organizowanej na początku grudnia ub.r. w Warszawie przez American Jewish Committee „ZJAWISKO ANTYSEMITYZMU W POLSCE: DIAGNOZA – KONSEKWENCJE – METODY PRZECIWDZIAŁANIA”. O problemach społeczności żydowskiej Warszawy mówiła przewodnicząca GWŻ Warszawa – Anna Chipczyńska. W panelu „Głos społeczności żydowskiej” zabrała Anna Zielińska, zajmująca się w Gminie przeciwdziałaniem i zwalczaniem antysemityzmu”.

To właśnie na niej wiceminister Gawin powiedziała:

REKLAMA/Advertisement

– Wydaje mi się, że ten marsz jest absolutnym problemem. Nie wiem, jak doszło do rejestracji ONR, bo w zasadzie jest to sprzeczne z konstytucją. I na pewno będziemy musieli się temu przyjrzeć. To znaczy delegalizacja ONR w jakiejś perspektywie czasowej jest absolutnie niezbędna, potrzebna. Oni też powinni wziąć całkowitą odpowiedzialność za to, co się dzieje na ulicach Warszawy, ale też za tę swoją stałą, powtarzającą się taktykę, że używają ludzi jak tarczy.

REKLAMA/Advertisement