Szczere wyznanie Chorwata: Przeprowadziłem się ze Szwecji do Polski, bo tam jest szaleństwo. A Polska to przyszłość Europy!

– Mieszkam w Polsce z żoną i dziećmi. Przeprowadziliśmy się tutaj z Malmö w Szwecji około dwa lata temu. Przyjechaliśmy z Chorwacji do Szwecji z rodzicami i rodzeństwem, gdy byłem małym dzieckiem – tak rozpoczyna na portalu Voice of Europe (Głos Europy) swoją opowieść Danko Crncevic.

– Uwielbiałem dorastać w Szwecji: było czysto, bezpiecznie i wszyscy byli dla nas mili (no cóż, byli oczywiście też jacyś idioci – zawsze są). Dorastałem z ciężko pracującymi rodzicami i miałem świetne dzieciństwo. To był dobry czas w moim życiu. Moi rodzice zaczęli od niczego i powoli zbudowali dla nas odpowiednie warunki do życia – kontynuuje Chorwat, który z czasem zaczął dostrzegać że “szwedzki raj” powoli przestał istnieć.

W pewnym momencie zdobył pracę (jako specjalista z dziedziny IT) i na początek przeniósł się z żoną i dziećmi do Polski. Potem sprowadził do naszego kraju rodziców, a za kilkanaście miesięcy zamierza sprowadzić teściów.

– Szwecja od dłuższego czasu jest już w stanie rozpadu. Szkoły są okropne, oczekiwanie na podstawową nawet pomoc medyczną trwa długo, przemoc rośnie i po prostu nie rozpoznaję kraju, w którym dorastałem. Innym powodem było to, że czułem się zupełnie samotny, mówiąc o tym co dzieje się w Szwecji. Gdy jesteś w towarzystwie, prawie wszyscy myślą tak samo, ale oficjalnie jesteś praktycznie osamotniony. Ludzie boją się mówić głośno, ponieważ ci którzy to robią, są okrzykiwani rasistami lub populistami. To bardzo niepokojące – zauważa Crnevic. – Szwedzi wiedzą, że coś jest nie w porządku, ale nikt nie mówi o tym otwarcie. Media wydają się cały czas być po stronie polityków. Ludzie wiedzą, że migracja doprowadziła do większej liczby przestępstw, gwałtów, przemocy i liczby gangów, ale rząd i media chcą, by ludzie skupili się na pozytywach związanych z migracją. Powiedzieli Szwedom, że migracja uratuje ich starców i wygeneruje miliardy dla kraju … ale teraz wydaje się, że stało się odwrotnie. Ale nadal … migracja musi trwać. To czyste szaleństwo.

– W Polsce ludzie mówią jak dorośli, nawet o trudnych tematach. Po moim pobycie w Szwecji jest to nadal uczucie surrealistyczne. Dyskusja jest tutaj zupełnie inna: ludzie nie boją się mówić. Żyję tutaj – a potem słucham, lub czytam szwedzkie media i co mówią o Polsce. Tu jednak jest o wiele lepiej (…) Tu jest przyszłość Europy. Europa Środkowa to przyszłość. Nikt w Szwecji o tym nie mówi. Międzymorze, a może Unia Środkowo-Europejska? Nie wiem. Ale po raz pierwszy od dawna, czuję się jak w domu.

za: voiceofeurope.com