Szczepienia w każdej aptece?! Tego chce Ministerstwo Zdrowia …

Dokument “Polityka Lekowa Państwa 2018-2022” zaprezentowany niedawno przez wiceministra zdrowia Marcina Czecha przewiduje możliwość wykonywania szczepień aptekach. Jak pisze “Nasz Dziennik” propozycja ta budzi spore wątpliwości wśród przedstawicieli lekarzy, pielęgniarek i samych farmaceutów.

Gazeta podaje, że w dokumencie, w rozdziale “Profilaktyka pierwotna” znajduje ustęp, który mówi o “wprowadzeniu zasad nadawania uprawnień do kwalifikacji i wykonywania wybranych szczepień ochronnych” dla farmaceutów oraz “wskazanie na lekarzy, felczerów oraz część pielęgniarek jako jedynych uprawnionych do wykonywania szczepień prowadzi do nadmiernego obciążenia systemu” – pisze gazeta cytując dokument MZ.

Propozycje te budzą spory dystans wśród zainteresowanych środowisk. Jak mówi prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, środowiska farmaceutów mówią o tym, że dyskusja na ten temat jest w tym momencie “przedwczesna”:

– Samorząd aptekarski nie zamyka się przed tą inicjatywą, jednak na chwilę obecną dyskusja na temat wprowadzenia tej usługi w polskich aptekach z naszej perspektywy wydaje się przedwczesna. Istnieje wiele barier prawnych i społecznych utrudniających wprowadzenie tego typu rozwiązania – mówi prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

W znacznie bardziej zdecydowanym tonie wypowiada się Małgorzata Prusak, która jest prezesem Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski:

Pomysł wprowadzenia dla farmaceutów uprawnień do kwalifikacji i wykonywania szczepień uważam za kontrowersyjny – komentuje.

REKLAMA/Advertisement

“Nasz Dziennik” pisze również, ze według ministerstwa zdrowia, farmaceuci mają być dobrze przygotowani do nowych zadań związanych ze szczepieniami. Uprawnienia te mają pomóc w skróceniu kolejek do lekarzy, a podobne rozporządzenia obowiązują w kilku krajach Unii Europejskiej.

Nowy pomysł ministerstwa budzi uzasadnione obawy aptekarzy. Farmaceuci obawiają się, że zmuszeni będą do decydowania, kogo szczepić, a kogo nie. Jest to szczególnie istotne, bo jak wspomina ND szczepionki mogą wywoływać reakcję, która wymaga interwencji lekarskiej. W związku z tym znacznie bezpieczniejsze są szczepienia wykonywane w placówkach służby zdrowia.

Pomysł ministerstwa zdrowia, który budzi wątpliwości farmaceutów wydaje się iść na rękę wielkim koncernom produkującym szczepionki. Czy resort zdrowia nadal będzie forsował szczepienia w aptekach, pomimo tego, że budzą one zastrzeżenia? Sytuacja ta, a także argumenty za nowym pomysłem wydają się co najmniej wątpliwe …

za: DoRzeczy.pl