REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Syryjski biznesmen, absolwent Politechniki Rzeszowskiej: Izraelem nie rządzą Semici, tylko Chazarzy [WIDEO]

771

– Pokażcie mi jednego Żyda rządzącego Izraelem, który jest Semitą! Tam wszyscy mają podwójne obywatelstwa. Przyjechali m.in. z Rosji i Polski. To są Chazarzy, a Semitów w Izraelu pozostała garstka – mówi w wywiadzie udzielonym telewizji internetowej eMisja.tv dr Nabil Al Malazi.

Komentarz dotyczy tzw. Żydów chazarskich (zw. również wschodnioeuropejskimi lub ruskimi) – wyznawców judaizmu rabinicznego mieszkający początkowo w państwie Chazarów, od IX-X wieku obecni na Rusi Kijowskiej, a od XII wieku osiedlający się na stałe także w granicach Litwy i Polski. Chazarowie byli ludem koczowniczym pochodzenia tureckiego, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z VI wieku n.e. Tereny zajmowane przez Chazarów rozciągały się na Stepie Pontyjsko-Kaspijskim między północnym Kaukazem, Krymem, Morzem Kaspijskim a rzeką Jaik i Samarą. Na przełomie VIII i IX w. elity chazarskie stały się wyznawcami judaizmu. Kagan-begiem, który przeszedł na judaizm był Bulan. Jeden z następców Bulana, Obadjasz narzucił religię żydowską swoim poddanym, a na tereny Chazarii emigrowali Żydzi z Bizancjum i kalifatu. Wyznawcy innych religii zostali uznani za wrogów królestwa. Według niektórych teorii wszyscy Żydzi aszkenazyjscy (stanowiący znaczną większość wszystkich Żydów na świecie) są potomkami Chazarów, natomiast jedynie Żydzi sefardyjscy i mizrachijscy wywodzą się od prawdziwych starożytnych Izraelitów. Zwolennikiem tej teorii jest m.in. prof. Szlomo Sand z prestiżowego Uniwersytetu w Tel-Awiwie, autor bestsellerowej pozycji „Wymyślenie żydowskiego narodu”.

Al Malazi urodził się w 1948 r. w Syrii, jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej (1977 r.), laureatem Nagrody Ministra Szkolnictwa Wyższego i Techniki za najlepszą pracę dyplomową. Od 1974 r. członek rzeczywisty Naczelnej Organizacji Technicznej, a od 1977 r. członek Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, doktorat w zakresie urbanizacji i infrastruktury miast. Pracował na kierowniczych stanowiska w polskich przedsiębiorstwach w Polsce i Libii. Przewodniczący Arabskiego Stowarzyszenia Diaspory Syryjskiej w Polsce – Klub Syryjski, szef Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Polsce „ORIENT”. Zarządza Konsorcjum firm pod nazwą „Euromid International Consortium Group”. Specjalista od zagadnień geopolitycznych krajów afrykańskich i bliskowschodnich.

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement