“Syria stanie się dla Iranu nowym Wietnamem” – zapowiada izraelski minister, który Polaków oskarżał o współudział w Holokauście

Izraelski minister ds. diaspory i oświaty Naftali Bennett dał się nam poznać, gdy w rozmowie z “Jerusalem Post” stwierdził, że “wielu Polaków miało swój udział w antysemityzmie i zbrodniach na Żydach. Nikomu nie możemy pozwolić na rewidowanie historii w imię przyszłości, nie w ten sposób buduje się relacje. Musimy zmierzyć się z rzeczywistością, że byli oni ofiarami, ale niemała liczba Polaków była zaangażowana w antysemityzm”.

Tymczasem, jak informuje “Times of Israel”, podczas wygłoszonego w sobotę w synagodze przemówienia lider Nowej Prawicy (Ha-Jamin He-Chadasz) przedstawił swoją doktrynę dotyczącą zagrożenia stwarzanego przez Iran, mówiąc że jego celem jest wyparcie sił Teheranu z Syrii w ciągu roku i zamienienie Syrii w „Wietnam” Republiki Islamskiej.

REKLAMA/Advertisement

Powiedział, że Iran jest odpowiedzialny za 70 %  problemów bezpieczeństwa Izraela poprzez szkolenia i finansowanie grup terrorystycznych, takich jak Hamas i Palestyński Islamski Dżihad w Gazie oraz Hezbollah w Libanie.

– Tracimy naszych synów podczas [operacji 2014] „Ochronny Brzeg” [w Strefie Gazy], podczas drugiej wojny w Libanie, w bitwach z Iranem. A kto przez cały czas jest odporny? Głowa ośmiornicy – powiedział Bennett odwiedzającym synagogę na przedmieściuTel Awiwu.

REKLAMA/Advertisement

– Jesteśmy w trakcie przechodzenia do ranienia głowy ośmiornicy – potęgi Iranu. Niekoniecznie mówię o jutrzejszej wojnie z Iranem; jest to bardziej podobne do zimnej wojny między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi, z dwoma regionalnymi mocarstwami Izraelem i Iranem – dodał. – Na terytorium zwanym Syrią  mamy przewagę wywiadowczą i powietrzną. W piechocie nazywa się to „strefą zniszczenia ”. Jest to złe miejsce dla Iranu. Cokolwiek tam przyniosą, natychmiast uderzymy. Zagraniczne media podały w tym tygodniu, że 23 Syryjczyków i Irańczyków zostało tam zabitych. To są wielkie liczby i zrobimy więcej, aby Syria stała się ich Wietnamem.