REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Sypie się Rada Historyczna ZŻ NSZ. Opuścili ją senator prof. Żaryn oraz dr Bojemski

714

– Informuję, że rezygnuję z członkostwa w Komisji Historycznej do czasu zwołania Nadzwyczajnego Zgromadzenia Delegatów. Jeśli nowe władze, wybrane na tym zjeździe poproszą mnie bym powrócił do Komisji (tej czy jakiejkolwiek innej) będę to ponownie rozważał – napisał w e-mailu, do którego dotarliśmy historyk prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Profesor omyłkowo nazwał “Komisją” Radę Historyczną przy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, której dotąd był członkiem. To kolejna odsłona trwającego i narastającego w ZŻNSZ konfliktu i zarzutów kreowanych wobec prezesa – Karola Wołka, który niedawno został wybrany prezesem ponownie. W poprzednich miesiącach doszło do szeregu rezygnacji z członkostwa, usuwania członków przez władze i rozwiązywania przez nie kolejnych struktur.

Z członkostwa w Radzie Historycznej zrezygnował również dr Sebastian Bojemski, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki „Narodowe Siły Zbrojne w Powstaniu Warszawskim” (1 VIII – 2 X 1944).

Reklama / Advertisement

– Niniejszym rezygnuje z członkowska w Komisji Historycznej ZŻNSZ. Kolegom proponuję rozwiązanie organizacji zanim zostanie ona ostatecznie skompromitowana – napisał w swojej wiadomości dr Bojemski.

Nie wiadomo obecnie, kto faktycznie zasiada w Radzie. Jeszcze w zeszłym tygodniu na podstronie nt. władz Związku widniał m.in. skład Rady. Ciekawe, że wygląda na to że nie chciano ujawniać, iż jeszcze w zeszłym roku z członkostwa w Radzie Historycznej zrezygnowali: dr Wojciech Muszyński (autor m.in. “W walce o Wielką Polskę. Propaganda zaplecza politycznego Narodowych Sił Zbrojnych 1939-1945” czy “Duch młodych. Organizacja Polska i Obóz Narodowo-Radykalny w latach 1934-1944”) oraz prof. Marek Jan Chodakiewicz (współautor z dr Muszyńskim pracy “Polska dla Polaków! Kim byli i są polscy narodowcy”.

Mamy też niepotwierdzoną informację o tym, jakoby dr Muszyński kilka miesięcy temu został wykluczony ze Związku.

Tak wyglądała jeszcze do niedawna podstrona na witrynie ZŻNSZ (klikając w link można sprawdzić, jak wygląda teraz):

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement