Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła dzisiaj po południu globalną pandemię COVID-19, ponieważ nowy koronawirus, nieznany jeszcze zaledwie trzy miesiące temu, szybko rozprzestrzenił się i obecnie dotknął 121 tys. osób z Azji, Europy, Bliskiego Wschodu, a teraz częściowo Stanów Zjednoczonych.

– W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba przypadków poza Chinami wzrosła trzynastokrotnie, a liczba dotkniętych krajów potroiła się – powiedział dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferencji prasowej w siedzibie organizacji w Genewie. – W nadchodzących dniach i tygodniach spodziewamy się, że liczba przypadków, liczba zgonów i liczba dotkniętych krajów wzrośnie jeszcze bardziej.

Tedros powiedział, że kilka krajów wykazało zdolność do stłumienia i kontrolowania wybuchu pandemii, karcąc jednak innych światowych liderów za to, że nie podjęli wystarczająco szybkiego lub drastycznego działania, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii.

– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującymi poziomami rozprzestrzeniania się i dotkliwością, jak i alarmującymi poziomami bezczynności – powiedział tuż przed ogłoszeniem pandemii.

Światowi eksperci w dziedzinie zdrowia twierdzą, że pandemia wiąże się z poważnymi konsekwencjami politycznymi i gospodarczymi. Może jeszcze bardziej zakłócić i tak nadwyrężone rynki światowe i doprowadzić do zaostrzenia ograniczeń w zakresie podróży i handlu. Urzędnicy WHO do tej pory niechętnie klasyfikowali wirusa jako globalną pandemię, która jest ogólnie definiowana jako choroba rozprzestrzeniająca się  na całym świecie.

Według danych zebranych przez Johns Hopkins University liczba wypadków i zgonów zmienia się z godziny na godzinę, osiągając 121.564 zarażeń na całym świecie, z co najmniej 4.373 zgonów. 

REKLAMA/Advertisement

Podczas gdy wirus zwalnia w Chinach, gdzie pojawił się w grudniu, nabiera tempa w innych częściach świata. Według danych JHU najwięcej przypadków poza Chinami z  10 149 infekcji jest we Włoszech, a tuż za nimi plasują się Iran z 9 tys. infekcji i Korea Południowa z 7 775 infekcjami. 

– To jest sprawdzian rzeczywistości dla każdego rządu na naszej planecie: Obudź się. Przygotuj się. Ten wirus może być w drodze i musisz być gotowy. Masz obowiązek wobec swoich obywateli, masz obowiązek wobec świata, aby być gotowym – powiedział dr Mike Ryan, dyrektor wykonawczy programu ratunkowego WHO podczas briefingu prasowego jeszcze 28 lutego.