REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Sumliński: 37 lat od stanu wojennego, a nasza suwerenność bez zmian tłamszona [WIDEO]

338

– Narracja o wprowadzeniu stanu wojennego przez Wojciecha Jaruzelskiego jako uchronieniu przed inwazją sowiecką miała usprawiedliwić to antypolskie działanie reżimu. Wiemy oczywiście, że to kłamstwo. Ale wiele osób nie sięga do źródeł i zadowala się powierzchownymi informacjami i manipulacją. Ludzie ci powtarzają te brednie – powiedział w studiu Mediów Narodowych dziennikarz śledczy Wojciech Sumliński, autor licznych demaskatorskich pozycji (w tym najnowszej – “Niebezpieczne związki Donalda Tuska”).

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Rankiem 13 grudnia w państwowej telewizji zamiast lubianego przez dzieci “Teleranka” pojawił się Wojciech Jaruzelski i ogłosił powołanie WRON (Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego).

Na podstawie uprawnień WRON-u zostały ograniczone niektóre z praw obywatelskich, m.in.:
-internowano ok. 7 tys. członków Solidarności, związków i stowarzyszeń działających niezależnie od władz;
-ograniczono działalność związków i stowarzyszeń;
-wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się i godzinę policyjną od 22.00 do 6.00;
-zakazano organizowania jakichkolwiek strajków i manifestacji;
-zmilitaryzowano zakłady pracy;
-zablokowano połączenia telefoniczne;
-zdelegalizowano Solidarność.

Reklama / Advertisement

Oficjalnie stan wojenny wprowadzono z powodu pogarszającej sie sytuacji gospodarczej w kraju (półki w polskich sklepach były puste) oraz zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego wobec zbliżającej sie zimy. Za najważniejszy argument uznano groźbę interwencji zbrojnej przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego, jednak w dniu wprowadzenia stanu wojennego nie zanotowano żadnych ruchów wojsk sowieckich.

Dlaczego wprowadzono stan wojenny?

Reklama / Advertisement