REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Strefa Gazy: Trzy ofiary śmiertelne i dziesiątki rannych. Krwawy bilans interwencji izraelskiej armii …

364

Trzech Palestyńczyków poniosło śmierć, a co najmniej 80 zostało ranionych kulami żołnierzy armii Izraela, którzy stłumili dzisiaj cotygodniową demonstrację przy granicy Strefy Gazy i Izraela. Dane te podały palestyńskie służby medyczne.

Izraelska armia tłumaczy, że użycie siły było konieczne, aby powstrzymać sforsowanie granicy przez 13-tysięczny tłum Palestyńczyków, który zgromadzeni byli w kilku miejscach przy ogrodzeniu granicznym. Część uczestników protestu rzucała kamienie i bomby zapalające w kierunku izraelskich wojskowych; jeden z żołnierzy został ranny.

Według służb medycznych jedną z ofiar śmiertelnych jest nastolatek. Sześciu poszkodowanych jest w stanie ciężkim. Zdaniem sił bezpieczeństwa Izraela, patrole tego kraju w ciągu tygodnia dwukrotnie wykryły i unieszkodliwiły bomby przeznaczone do wykorzystania na granicy. W piątek rano kilku Palestyńczyków podeszło pod ogrodzenie z zamiarem rzucenia bomby; odpowiedzią Izraela było otwarcie ognia.

Reklama / Advertisement

Od 30 marca, kiedy rozpoczęły się protesty zginęlo w nich 177 Palestyńczyków. Demonstracje te są nazywane “Wielkim Marszem Powrotu” ze względu na żądania Palestyńczyków, którzy chcą powrotu do swoich domów, które znajdują się na terytorium Izraela, a które opuścili lub zostali wygnani w 1948 roku.

za: rmf24.pl

Reklama / Advertisement