Straż Graniczna zatrzymała grupę Irakijczyków i Syryjczyka

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świecku zatrzymali 6 obywateli Iraku, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę. Zatrzymano także przewożącego ich obywatela Syrii.

W sobotę, 7 września br., funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali do kontroli wyjeżdżający z naszego kraju samochód marki Opel Astra. W aucie kierowanym przez obywatela Syrii podróżowało 6 obywateli Iraku, w tym troje dzieci. Cudzoziemcy posiadali przy sobie dokumenty potwierdzające złożenie na Litwie wniosków o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Dokumenty legalizowały ich pobyt na terenie Litwy, ale nie uprawniały do przekraczania granicy i pobytu w innych państwach UE. Cudzoziemcy nie czekając na zakończenie postępowania, postanowili nielegalnie przekroczyć granicę i wyjechać do Niemiec.

Obywatelom Iraku przedstawiono zarzut usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy. Obcokrajowcy przyznali się do zarzucanego im czynu i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 1 rok próby oraz karze grzywny. Decyzją Sądu Rejonowego w Słubicach cudzoziemcy do czasu przekazania ich stronie litewskiej przebywać będą w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców. Kierowca, 32-letni obywatel Syrii, który posiadał litewski dokument podróży oraz litewską kartę pobytu przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 1 rok próby oraz karze grzywny.

Dorota Bołotowicz

REKLAMA/Advertisement

za: strazgraniczna.pl