Straszna pandemia? Zgonów mniej niż w poprzednich latach

– Analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazuje, że liczba zgonów w okresie epidemii koronawirusa była mniejsza, niż wynikałoby ze statystyk z poprzednich lat – podaje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Medium podało, że Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził analizę danych śmiertelności od marca do połowy maja. Sprawdzono ile osób umierało w tym czasie od 2011 roku i na tej podstawie wyliczono średnią i oczekiwaną liczbę zgonów.

REKLAMA/Advertisement

Liczba zgonów wyniosła 80 324, co porównano z ośmioma szacunkami liczb zgonów wahającymi się d 74 491 do 87 259.

W badanym okresie zaobserwowana liczba zgonów była równa oczekiwanej, cztery oszacowania wskazują na występowanie zaniżonej śmiertelności, a jedno na występowanie nadmiernej śmiertelności – wynika z analizy. Na tej podstawie stwierdzono, że podczas epidemii liczba zgonów była o 1-2 tys. niższa.

REKLAMA/Advertisement

– Czemu w Polsce śmiertelność jest niższa? Rząd wprowadził lockdown, zanim epidemia zaczęła zbierać swoje żniwo, więc liczba śmiertelnych przypadków choroby nie była aż tak duża. Do tego fakt zamknięcia w domach znacznej części populacji spowodował, że zmniejszyło się ryzyko zgonów z powodu np. innych chorób, wypadków czy powikłań w wyniku planowych zabiegów lekarskich. To zdaniem analityków prowadzi do jeszcze jednego wniosku, że w Polsce nie ma nadmiernego niedoszacowania liczby zgonów związanych z COVID-19 – pisze “DGP”.

REKLAMA/Advertisement