REKLAMA

REKLAMA

Spory o Brygadę Świętokrzyską NSZ – wczoraj i jutro [WIDEO]

197

W ramach cyklu “Tajemnice bezpieki” odbyła się 30 września br. w Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej debata nt. “Spory o Brygadę Świętokrzyską NSZ – wczoraj i dziś”, w której udział wzięli prof. Jan Żaryn i Leszek Żebrowski.

– Od początku wojny, od września 1939 r. ta część środowiska politycznego, którą w skrócie nazywamy Grupą Szańca, miała swoją tajną i podziemną strukturę polityczną nazywającą się Organizacją Polską. Była ona wielostopniowa a wszystkie organizacje wojskowe jej podlegające (w tym powstała w 1944 r. Brygada Świętokrzyska) wypełniały rozkazy tejże struktury politycznej – tłumaczył prof. Żaryn, omawiając następnie pokrótce działania, które prowadzono w kierunku jednoczenia podziemia narodowego i utworzenia NSZ a potem ich podziału na tle podporządkowania AK.

– Jeżeli ktoś mówi, że formacja Organizacji Polskiej (…) kolaborowała z Niemcami, to obraża np. rodzinę Stanisława Jeute, który został zgilotynowany przez Niemców a był twórcą i głównym organizatorem całej siatki wywiadu Związku Jaszczurczego – mówił. – Jednym z powodów, dla których to środowisko nie chciało się połączyć z AK, był pogląd że Polska ma dwóch wrogów. Dlatego w 1944 r., w konkretnej rzeczywistości, Brygada Świętokrzyska była emanacją planu rozwiązania tego dylematu.

REKLAMA

Leszek Żebrowski uznał za skandal, że nadal szkaluje się Brygadę Świętokrzyską pomimo tego, że istnieje obszerna faktografia potwierdzająca, iż nie można jej niczego zarzucić. Obszernie opowiedział też o absurdalnych próbach jej oczerniania.

REKLAMA