Spory o Brygadę Świętokrzyską NSZ – wczoraj i jutro [WIDEO]

W ramach cyklu “Tajemnice bezpieki” odbyła się 30 września br. w Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej debata nt. “Spory o Brygadę Świętokrzyską NSZ – wczoraj i dziś”, w której udział wzięli prof. Jan Żaryn i Leszek Żebrowski.

– Od początku wojny, od września 1939 r. ta część środowiska politycznego, którą w skrócie nazywamy Grupą Szańca, miała swoją tajną i podziemną strukturę polityczną nazywającą się Organizacją Polską. Była ona wielostopniowa a wszystkie organizacje wojskowe jej podlegające (w tym powstała w 1944 r. Brygada Świętokrzyska) wypełniały rozkazy tejże struktury politycznej – tłumaczył prof. Żaryn, omawiając następnie pokrótce działania, które prowadzono w kierunku jednoczenia podziemia narodowego i utworzenia NSZ a potem ich podziału na tle podporządkowania AK.

– Jeżeli ktoś mówi, że formacja Organizacji Polskiej (…) kolaborowała z Niemcami, to obraża np. rodzinę Stanisława Jeute, który został zgilotynowany przez Niemców a był twórcą i głównym organizatorem całej siatki wywiadu Związku Jaszczurczego – mówił. – Jednym z powodów, dla których to środowisko nie chciało się połączyć z AK, był pogląd że Polska ma dwóch wrogów. Dlatego w 1944 r., w konkretnej rzeczywistości, Brygada Świętokrzyska była emanacją planu rozwiązania tego dylematu.

REKLAMA/Advertisement

Leszek Żebrowski uznał za skandal, że nadal szkaluje się Brygadę Świętokrzyską pomimo tego, że istnieje obszerna faktografia potwierdzająca, iż nie można jej niczego zarzucić. Obszernie opowiedział też o absurdalnych próbach jej oczerniania.

Brak obrazka

REKLAMA/Advertisement