Spopularyzował termin “islamofobia”. Teraz czarnoskórego działacza antyrasistowskiego oskarżono o…. islamofobię!

W Wielkiej Brytanii głośno w ostatnicjh dniach o sprawie Trevora Phillipsa. Ten czarnoskóry, lewicowy polityk i dziennikarz – będący dzieckiem imigrantów z Gujany – związany był od lat z największą partią opozycyjną czyli Partią Pracy. Od lat udzielał się w organizacjach walczących z rasizmem. W 2003 r. został mianowany przewodniczącym państwowej Komisji ds. Równości Rasowej (Commission for Racial Equality). To samo stanowisko zajmował po jej przekształceniu w Komisję ds. Równości i Praw Człowieka (Equality and Human Rights Commission). Zgodnie przyznaje sie, że obie te organizacje w tym czasie znacznie przyczyniły się do spopularyzowania terminu “islamofobia”, co teoretycznie powinno zapewnić jej liderowi wdzięczność ze strony wyznawców Allaha.

Gdy w ostatnich latach w jego partii coraz aktywniej udzielali się brytyjscy muzułmanie, Phillips znalazł się jednak w gronie 24 publicznych osób, które napisały list otwarty do lewicowego dziennnika “The ??Guardian” w zeszłym roku, deklarując odmowę głosowania na Partię Pracy ze względu rosnący w niej antysemityzm, związany właśnie z działaczami będącymi wyznawcami islamu.

Trevor Phillips został właśnie zawieszony w Partii Pracy z powodu zarzutów o islamofobię! Trwa wewnętrzne dochodzenie w sprawie jego publicznych uwag, w tym wyrażania obaw wobec gangów pakistańskich muzułmanów, którzy wykorzystywali przez lata seksualnie dzieci w miastach na północy Anglii. Działacz zwracał uwagę również na brak patriotyzmu, wyrażający się odmową noszenia niezwykle popularnych w brytyjskim społeczeństwie emblematów kwiatu maku. Mak (ang. poppy) upamiętnia tych, którzy zginęli na wojnie. Symbol ten przyjęto po I wojnie światowej i jest oficjalnym znakiem Makowego Apelu (ang. The Poppy Appeal), który tysiące Brytyjczyków nosi jesienią – a więc rocznicy zakończenia tegoż konfliktu. Emblematy zwykle dostaje się w zamian za datek na rzecz organizacji zajmujących się weteranami.

 Sekretarz generalny Labour Party, Jennie Formby, zawiesiła Phillipsa w trybie pilnym w celu “ochrony reputacji partii”. Sam obwiniony nie czuje się winny i oskarżenia odrzuca.

– Jestem trochę zaskoczony, że to, co jest i zawsze było partią otwartą i demokratyczną, decyduje, że jej członkowie nie mogą prowadzić zdrowej debaty na temat tego, jak radzimy sobie z różnicami wartości i poglądów – stwierdził. 

Dodatkowo określił oskarżanie go o rasizm jako “nonsens”, ponieważ muzułmanie “nie są rasą”.

REKLAMA/Advertisement

–  Moim osobistym bohaterem był Muhammad Ali, wcześniej Malcolm X – oznajmił.