REKLAMA

REKLAMA

SOVA prezentuje nowy teledysk: Niezłomnym z rodziny Grabowskich [WIDEO]

1094

W dniu wczorajszym miała miejsce premiera teledysku/utworu rapera SOVY w hołdzie rodzinie Grabowskich – Stanisławie Grabowskiej, siostrze “Wiarusa” i “Visa”, więzionej w Fordonie w Bydgoszczy.

Utwór jest dedykowany Niezłomnym Żołnierzom Podziemia Antykomunistycznego z rodziny Grabowskich. Tekst piosenki to słowa, które p. Stanisława Grabowska – siostra “Wiarusa” i “Visa” – śpiewała wraz z innymi więźniarkami, podczas gdy była prześladowana przez komunistów w czasie odsiadki w Fordonie. W tym kobiecym ówcześnie więzieniu w czasie wojny zaczęły napływać transporty więźniarek polskich, które po odbyciu kary w fordońskim więzieniu wywożone były do obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Ravensbrück. Do stycznia 1945 roku przewinęło się przez więzienne mury 6300 kobiet, w tym kilkadziesiąt działaczek podziemia konspiracyjnego. Więzienie fordońskie należało do najcięższych zakładów karnych dla kobiet w okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie. Osadzano w nim wyłącznie Polki i Żydówki na mocy wyroków niemieckich sądów cywilnych za przestępstwa pospolite, a zwłaszcza wszelkie przejawy działalności antyniemieckiej.

REKLAMA

Po roku 1945, w czasach stalinowskich, przebywały tu kobiety skazywane w procesach politycznych. Również w czasie stanu wojennego po 1981 r.wykorzystano to więzienie do internowania grupy kobiet z „Solidarności” z Gdańska, Torunia i Bydgoszczy.

Teksty wykorzystane w utworze to m.in. “Modlitwa Obozowa”… Dzięki uprzejmości Barbary Sinczykowskiej – córki p. Stanisławy SOVA dostał nagrania audio, z których to słów powstał ten utwór.

Realizacja: 333ArtStudio – SOVA – www.333ArtStudio.pl
Mix/Master – Nestor / Studio Mróz

REKLAMA

W roli Stanisławy Grabowskiej Kornelia Szymańska z GRH ’39-’45.
W roli Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego – Stowarzyszenie Projekt Brygada
Podziękowania dla Krzysztof Paduch Kempf gruppe Riese oraz Militarni Wrocław.

Mix/Master utworu: Nestor/Studio Mróz

REKLAMA

REKLAMA