REKLAMA/Advertisement

Sondaż przez wyborami do PE: PiS przed Koalicją Europejską; spory spadek Wiosny

370

– Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w ten weekend, to zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica. Na obóz rządzący chce głosować 42,2 proc. Polaków – czytamy na portalu DoRzeczy.pl, który opublikował dzisiaj najnowszy sondaż wykonany przez pracownię Estymator.

Wynik, który osiąga partia rządząca oznacza wzrost o 3,7 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego badania. W lutym ekipa Jarosława Kaczyńskiego odnotowała 38,5 proc. Na drugiej pozycji z niewielką stratą do lidera jest Koalicja Europejska z 39,3 proc. poparcia. Również ten obóz notuje spory – wynoszący aż 5,9 pkt. proc. wzrost notowań.

REKLAMA/Advertisement

Trzecie miejsce zajmuje Wiosna Roberta Biedronia –  6,1 proc., ale ta partia z kolei traci aż 4,1 proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca. Swoich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego wprowadziłby też Kukiz’15 cieszący się poparciem 5,2 proc. ankietowanych. Ten wynik również oznacza nieznaczną stratę poparcia.

Konfederacja: Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy nie zdołałaby zdobyć żadnego mandatu z poparciem 3,4 proc. badanych, ale warto zaznaczyć lekki wzrost poparcia – o 0.2 pkt. proc. Kolejne ugrupowania notują poparcie poniżej 2 proc.

REKLAMA/Advertisement

Sondaż DoRzeczy.pl

REKLAMA/Advertisement

Jeśli chodzi o podział mandatów, to PiS wprowadziłby do Parlamentu Europejskiego 24 swoich reprezentantów, a Koalicja Europejska 22. Wiosna i Kukiz’15 uzyskałyby po trzy mandaty. Badanie przeprowadzono w dniach 20-21 marca na liczącej 1005 dorosłych Polaków reprezentatywnej próbie i wykonano je metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo. W sondażu uwzględniono wyłącznie te osoby, które będą głosować i określiły jaki komitet wyborczy poprą.

za: DoRzeczy.pl